Artykuły

Jeffrey Munn – Pozostać Trzeźwym Bez Boga: Trzy Lata Później

Jeffrey Munn, autor książki „Pozostać Trzeźwym Bez Boga”. Urodził się w Południowej Kalifornii, gdzie nadal mieszka ze swoją żoną i córką. Jest licencjonowanym terapeutą małżeńskim i rodzinnym. Pracuje w prywatnej klinice, specjalizującej się w uzależnieniach, zaburzeniach kompulsywnych i lękowych. Oprócz magisterium z dziedziny psychologii klinicznej, ma również specjalizację ze współuzależnień.

Jeffrey Munn – książkę „Pozostać Trzeźwym Bez Boga” (Staying Sober Without God) zacząłem pisać w maju 2018 roku. Moim zamiarem była interpretacja 12 Kroków AA w prostej, łatwej do zrozumienia formie. Chciałem pokazać ateistom, agnostykom, wolnomyślicielom mniej dogmatyczną drogę. Jak sądzę, bardziej inkluzywną drogę(łączącą, integrującą) do wyzdrowienia. Baczyłem jednocześnie by szanować tradycyjne, religijne podejście, które pomaga tak wielu.

Jeffrey Munn

Pamiętam, że podczas mojej podróży do trzeźwego życia niezliczone razy czułem się jak kwadratowy kołek. Kołek który próbuje zmieścić się w okrągłym otworze. Relacje z ludźmi w AA były pomocne, podobnie jak ich praktyczne rady. Jednak program oparty na religijnej wierze zawsze sprawiał, że czułem, że tam nie pasuję. To uczucie przyczyniało się do nawrotów choroby, chciałem pomóc innym tego uniknąć. Chciałem też, aby moja książka służyła jako rodzaj uniwersalnego tłumacza. Umożliwiałaby niewierzącym w nadprzyrodzone moce pełne uczestnictwo w 12-stopniowych programach zdrowienia. Pomimo otaczających ich niejasnych komunikatów, dziwnego języka i religijnych sloganów.

W grudniu 2018 roku żona zrobiła zdjęcie mnie siedzącego przy komputerze, gotowego do kliknięcia przycisku „Opublikuj teraz” w usłudze samodzielnego publikowania Amazon. Nalegała, bym to zrobił. Byłem sceptyczny, jak zwykle. Powiedziałem jej, że książka, której podtytuł brzmi: „12 Praktycznych Kroków do Długotrwałej Trzeźwości” jest eksperymentem. Dodałem, że byłbym szczęśliwy, gdyby sprzedaż pokryła koszty publikacji, a jej treść pomogła choćby kilku osobom znaleźć swą drogę.

Popularność książki

Dwa i pół roku później pozycja ta stała się czymś więcej, niż się spodziewałem. Regularnie otrzymuję e-maile od ludzi z całego świata. Informują mnie, że książka pomogła im zrozumieć proces zdrowienia, który wcześniej uważali za zagmatwany i niedostępny. Świecka grupa AA w Rosji przetłumaczyła ją i na tej podstawie rozpoczęła mityngi. Wiele internetowych grup AA poleca stosowanie zawartych w niej treści.

Kontaktowali się ze mną nawet wierzący w religijnego Boga członkowie AA i innych programów 12-krokowych. Wyrażali swą wdzięczność za pokazanie alternatywnej drogi trzeźwienia, która nie obraża ani nie poniża tradycyjnego podejścia. Niektórzy z nich zapewnili mnie, że książka weszła do kanonu ich literatury, bo dzięki niej mogą lepiej współpracować z ateistami i agnostykami w AA. To wspaniałe, jestem niesamowicie wdzięczny.

W czasie, gdy pisałem „Pozostać Trzeźwym bez Boga”, nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak dużo jest ludzi o poglądach świeckich. Wiem, że sukces zawdzięcza ona tym, którzy byli przede mną i ich niestrudzonej pracy. To oni byli na tyle odważni, by rzucić wyzwanie tradycyjnemu dogmatowi AA. Zaczęli tworzyć społeczność podobnie myślących alkoholików, przekonanych, że wyzdrowienie bez religii jest możliwe. Moja książka nie odniosłaby sukcesu, bez pomocy ludzi takich jak Roger C. z AA Agnostica, John S. z AA Beyond Belief i wielu innych przyjaciół o humanistycznych poglądach. Dziękuję wszystkim członkom grup dla ateistów i agnostyków na całym świecie.

Pomocna książka

Mam nadzieję, że ta książka nadal poszerza ścieżkę zdrowienia i umacnia fundament naszej wspólnoty. Że nadal pomaga ludziom dostrzec, że powrót do zdrowia bez dogmatów religijnych jest nie tylko możliwy, ale równie dobry i ważny jak każdy inny. Obecnie pracuję nad skoroszytową wersją „Staying Sober Without God” i drugim wydaniem oryginalnego tekstu. Zajęcia w szkole podyplomowej i życie rodzinne sprawiły, że trwa to trochę dłużej, ale powoli się pojawia. Jestem podekscytowany widząc, jak świecki nurt zdrowienia wspaniale się rozwija i głęboko wdzięczny, że mogę być jego częścią.

Tłumaczenie za zgodą administratora portalu AA Agnostica

Jeffrey Munn był będzie spikerem podczas Międzynarodowej (a pierwszej europejskiej) Konferencji Świeckich Grup AA organizowanej w dniu 19.06.2021, przez naszych przyjaciół z Londynu.