Artykuły

AAAgnostica ma 10 lat

AAAgnostica została stworzona dziesięć lat temu! Początkowo nosiła nazwę AA Toronto Agnostics i została stworzona po prostu po to, aby ludzie wiedzieli o czasie i miejscu dwóch spotkań agnostyków, Beyond Belief i We Agnostics. W tym czasie były to jedyne dwie świeckie grupy AA w całej Kanadzie. Beyond Belief była moją grupą domową. Obie grupy zostały wyrzucone z Intergrupy Toronto (GTAI) z jednego prostego powodu: użycia świeckiej wersji 12 Kroków. Tradycyjne AA jest raczej dogmatyczne, to w Toronto z pewnością było.

AAAgnostica – W zatwierdzonej przez konferencję Wielkiej Księdze, Bóg jest zasadniczym elementem zdrowienia. Występuje w sześciu z 12 Kroków, żadna świecka wersja tych Kroków nie była dozwolona przez GTAI. Po wygranej batalii prawnej, również przed Trybunałem Praw Człowieka, która trwała około sześciu lat i po interwencji GSO w Nowym Jorku, pozwolono nam wrócić do Intergrupy w 2017.

W zatwierdzonej przez konferencję Wielkiej Księdze, Bóg jest zasadniczym elementem zdrowienia. Występuje w sześciu z 12 Kroków, żadna świecka wersja tych Kroków nie była dozwolona przez GTAI. Po wygranej batalii prawnej, również przed Trybunałem Praw Człowieka, która trwała około sześciu lat i po interwencji GSO w Nowym Jorku, pozwolono nam wrócić do Intergrupy w 2017. Od początku była duża presja, aby usunąć ze strony świeckie wersje 12 Kroków, ale nigdy tego nie zrobiliśmy. Obecnie jest sześć różnych wersji tych Kroków i są najczęściej czytaną pozycja w menu startowym AA Agnostica.

10 lat aaagnostica

AAAgnostica zawiera 695 artykułów

Przez 10 lat istnienia Agnostica opublikowała 695 artykułów napisanych przez znakomitych autorów z całego świata, wydała 10 książek, była współorganizatorem kilku zlotów i konferencji świeckich grup AA. Pozwólcie, że wyjaśnię, dlaczego te książki zostały opublikowane. Kiedy wytrzeźwiałem w 2010 roku, nie mogłem znaleźć żadnych książek, które pomogłyby mi w powrocie do zdrowia. Nic, kompletnie nic. I nie mogłem znieść Wielkiej Księgi. Za dużo tam Boga, jest zbyt przestarzała, archaiczna. Tak więc wydaliśmy je. Dwie były autorstwa przyjaciół, którzy napisali wiele artykułów dla AA Agnostica. Jeden to Thomas B, autor 21 artykułów, a jego książka nosi tytuł „Każdy oddech darem – historia trwalej trzeźwości”. Drugi to Bob K, autor pozycji „Kluczowi gracze w historii AA”. Bob napisał łącznie 54 artykuły, a ja teraz pomagam mu stworzyć drugą edycję Key Players (ta zostanie osobiście wydana przez Boba).

Zrecenzowaliśmy też w sumie 93 inne książki – każda traktująca o świeckim wyzdrowieniu. Średnio 9,3 rocznie. Piąty z kolei artykuł opublikowany w AA Agnostica 27 lipca 2011 roku. Był recenzją książki Maryi Hornbacher „A Nonbeliever’s Higher Power” (Siła Wyższa osób niewierzących). Napisał ją mój przyjaciel Johna M (który obecnie mieszka na wyspie Vancouver). Kilka lat później miałem przyjemność uczestniczyć razem z Maryą w Międzynarodowej Konwencji agnostyków i wolnomyślicieli w AA.

Agnostycy łączcie się

Kolejną z moich ulubionych książek napisał Jeffrey Munn, „Pozostać trzeźwym bez Boga”. Byłem zachwycony spotkaniem z Jeffreyem podczas Secular Ontario AA Roundup (SOAAR), które odbyło się w Hamilton w 2019 roku.

Najważniejszym celem AA Agnostica, od pierwszego dnia, było połączenie ze sobą ludzi o podobnych poglądach i umocnienie ich w wierzę, że możliwe jest zdrowienia bez Boga. I to się dzieje, ta świadomość rośnie również coraz częściej w Anonimowych Alkoholikach, pomimo liczącej milion lat Wielkiej Księgi. Pokazujemy, że nie ma potrzeby wiary w siły nadprzyrodzone, w interwencjonistyczne, męskoosobowe bóstwa. Nasza witryna łączy ludzi, których powrót do zdrowia polega na ich cudownym i bezbożnym doświadczeniu wzajemnej siły i nadziei. Mógłbym ciągnąć ten temat w nieskończoność, ale cóż, na tym skończę.

Rozwój świeckich mityngów

Ostatnia myśl o rozwoju świeckich mityngów AA. Jak wspomniałem wcześniej, w 2016 r. łączna liczba takich spotkań na całym świecie wynosiła 320. Do 2020 r. wzrosła do około 500. Co się stało później? Pandemia COVID mocno uderzyła w marcu 2020 r. Czy słyszeliście wcześniej o spotkaniach „zoom”? Covid wywarł ogromny wpływ na świecki ruch AA. Jak ujął to Bob K w artykule na temat AA w Beyond Belief: „Pandemia nauczyła nas kilku rzeczy – jedną z nich jest to, że pragnienie istnienia świeckiego AA przekracza nasze m, najbardziej nawet optymistyczne wyobrażenia”.

Wracając do naszej strony. Po dekadzie dzielenia się nowymi tekstami w każdą niedzielę, a czasem i w środę, dzisiejszy post ma być zasadniczo ostatnim oryginalnym artykułem publikowanym na AA Agnostica.

W przyszłym, jedenastym roku, rozważamy ponowne publikowanie niektórych, najbardziej popularnych artykułów. Być może będzie to top 50? Szczerze mówiąc, nie zdecydowaliśmy jeszcze, ile ich będzie. Z drugiej strony, jeśli pojawią się jakieś wiadomości, którymi trzeba się podzielić – powiedzmy na przykład o tegorocznej konferencji grup świeckich, ICSAA – i otrzymamy tekst na ten temat, rozważymy jego udostępnienie. Ale na pewno nie będzie więcej nowych artykułów w każdą niedzielę i środę. Oczywiście, każdego dnia czytanych jest kilkaset różnych artykułów już zamieszczonych. Planujemy więc utrzymać tę stronę w dobrym stanie przez kolejne lata.

Dla kogo jest AAAgnostica?

Agnostica AA to przestrzeń dla agnostyków, ateistów i wolnomyślicieli w AA na całym świecie. To była wspaniała dekada! Bardzo mi się ta praca podobała, wiele się nauczyłem. A te spotkania i kontakty z ludźmi. Niesamowite. Nie mam wątpliwości, że świecki ruch AA będzie się dalej dynamicznie rozwijał w ciągu najbliższych lat. Oby tak było.

Fragment artykułu. Tłumaczenie za zgodą administratora strony AAAgnostica

Roger C. jest zdrowiejącymi od ponad 11 lat alkoholikiem. Latem 2010 roku dołączył do grupy „Beyond Belief” w Toronto, jedynego w tym czasie świeckiego mityngu AA w całej Kanadzie. We wrześniu tego samego roku powstała w Toronto druga grupa, „We Agnostics”. Obie zostały niebawem wyrzucone z Intergrupy Toronto. Właśnie to wydarzenie zainspirowało Rogera do założenia, w czerwcu 2011 roku, strony internetowej, AA Agnostica. Dała ona siłę i nadzieję tysiącom alkoholików o humanistycznych poglądach na całym świecie.