Bogdan z Opola

Agnostyk – Krok Trzeci

AA – Podjęliśmy decyzję, aby powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, tak jak Go rozumieliśmy. Bogdan – Postanowiłem w kierowaniu moim życiem korzystać z doświadczeń innych osób, żyć świadomie i pogłębiać swoją wiedzę duchową.

Agnostyk. Ten Krok zaczął się od nieporozumienia z moim Sponsorem, bo odmówiłem stosowania sugestii dotyczących modlenia się do Siły Wyższej, w dodatku na kolanach. Na szczęście w końcu udało nam się wrócić do siebie.

Jak wiadomo Krok Trzeci zaleca powierzenie kierowania życiem Sile Wyższej, rozumianej, jako coś nadprzyrodzonego, czyli duchowego. Ja jednak w swoich poszukiwaniach doszedłem do wniosku, że sam kieruję swoim życiem. W dodatku nie posiadałem (i nie posiadam) Siły Wyższej. Nie mogłem więc się modlić do czegoś, czego nie spotkałem na swoich drogach, i tym bardziej powierzać kierowanie moim życiem.

Praca ze Sponsorem oraz moje doświadczenia pozwoliły mi dojść do wniosków, które wprowadziły mnie na inne tory. Nie mogąc słuchać Siły Wyższej, postanowiłem otworzyć się na doświadczenia innych ludzi, czyli zacząć żyć świadomie.

Do tego czasu kierowanie swoim życiem opierałem na swoich doświadczeniach. Teraz chcąc się zmieniać musiałem zacząć korzystać z innych. Zacząłem uważnie słuchać ludzi na mityngach, na warsztatach, poza Wspólnotą. Uważnie czytałem literaturę zarówno z kanonu AA, jak i spoza niego.

Zacząłem też codziennie medytować, aby odzyskać równowagę i uważność. Te wszystkie zabiegi miały się okazać właściwym wyborem, który do dzisiaj powoduje mój rozwój.

Sześć wyzwalających działań.

W swoich poszukiwaniach natrafiłem na „sześć wyzwalających działań”. To: szczerość, właściwe zachowanie, cierpliwość, pilność, medytacja i wyzwalająca mądrość. Odkąd stosuję te działania moje życie stało się o wiele bardziej proste, spokojne i poukładane. Z nikim nie walczę, nikogo nie próbuję zmieniać, nie narzucam swojego punktu widzenia.

W słuchaniu i widzeniu mojego otoczenia bardzo pomaga mi uważność. Zacząłem przez to dostrzegać ludzi, zjawiska, które zawsze były wokół mnie, ale ich nie widziałem, ani z nich nie korzystałem, bo byłem zapatrzony tylko w siebie.

Krok Trzeci to ciągłe poznawanie nowych możliwości rozwoju, to słuchanie doświadczeń innych i korzystanie z nich. To skutkuje harmonią, spokojem i wdzięcznością za życie. Teraz mogę w pełni kierować sowim życiem i brać odpowiedzialność za swoje działania.

Stosowanie na co dzień tego Kroku usunęło moje lęki, które były jedną z przyczyn mojej choroby – alkoholizmu. Jako Agnostyk – Krok Trzeci uważam za jedną z podstaw mojego rozwoju i kierowania moim życiem.

                                                                               Bogdan z Opola

Przeczytaj też o Kroku Trzecim według Johna B. oraz o Kroku Drugim. Polecam też AAAgnostica.