Aktualności

Wywiad z Rogerem C

Wywiad z Rogerem C, który jest twórcą i administratorem strony interemetowej przeznaczonej dla Agnostyków i Ateistówaaagnostica.org

Bogdan: Jak długo jesteś w AA?

Roger C: Jestem w AA odkąd wytrzeźwiałam, nieco ponad dekadę temu (8 marca 2010). Jednak po trzech miesiącach uczestniczenia w tradycyjnych mityngach AA przeraziłem się, że znowu zacznę pić, ponieważ nie mogłem tego znieść. Wiesz, chodzi mi o te wszystkie sprawy związane z Bogiem, kończenie spotkań Modlitwą Pańską itd. Potem przypadkowo odkryłem najstarszą świecką grupę AA w Kanadzie, Beyond Belief Agnostics and Freethinkers, która wystartowała w w Toronto, Ontario, 24 września 2009. Bardzo mi się tam spodobało! Pamiętam, jak szedłem po mityngu ulicą Bloor Street, uniosłem ręce w górę i krzyknąłem „Jestem uratowany”!

Czy jesteś agnostykiem, czy ateistą?

Jestem agnostykiem. Życie dla mnie to „Magical Mystery Tour” według Beatlesów. Z pewnością nie wierzę w antropomorficzne, interwencjonistyczne, męskoosobowe bóstwo. Nie jest to możliwe. Warto dodać, że mam tytuł magistra religioznawstwa uzyskany na Uniwersytecie McGill w Montrealu w Quebecu. Jako agnostyk studiowałem tam i uczyłem religioznawstwa przez dekadę, czytałem Nowy Testament w jego oryginalnym języku, greckim koine. Ale zawsze byłem agnostykiem. Wszyscy w McGill wiedzieli o tym, mimo to traktowano mnie z wielkim szacunkiem.

Czy we Wspólnocie AA od razu ujawniłeś, że nie jest Ci po drodze z Bogiem w procesie trzeźwienia?

Tak. I właśnie brak szacunku dla moich poglądów, jakiego doświadczyłem na tradycyjnych mityngach AA, naprawdę mnie zaniepokoił i sprawił, że chciałem stamtąd jak najszybciej zwiać.

Czy twoja grupa domowa jest grupą dla agnostyków i ateistów, czy jest to tradycyjna grupa AA?

Wywiad z Rogerec C

Brałem udział w mityngach Beyond Belief Agnostic and Freethinkers w Toronto, dopóki nie założyłem nowej grupy We Agnostics w Hamilton (godzinę drogi z Toronto), w czwartek, 4 lutego 2016 r. Spotkanie zakończyło się ogromnym sukcesem i dało początek drugiemu mityngowi w poniedziałki począwszy od 10 września 2018 r. Oczywiście teraz oba te mityngi mają miejsce na platformie Zoom. Nie mogę się doczekać, kiedy znowu będziemy mogli spotkać się twarzą w twarz.

Ile agnostycznych grup AA jest w okolicy, w której mieszkasz?

Populacja Hamilton wynosi 750 tys. osób i jest tu tylko jedna grupa – My Agnostycy, z dwoma spotkaniami tygodniowo. Populacja obszaru metropolitalnego Toronto wynosi 6 milionów ludzi i co tydzień odbywa się tam 500 spotkań AA. Jest 10 grup agnostycznych, a świeckie mityngi AA odbywają się każdego dnia (kiedy nie ma pandemii). W całej prowincji Ontario (populacja 14,5 miliona) istnieje 20 świeckich grup AA i co tydzień odbywają się 24 takie mityngi.

Jeśli agnostyk lub ateista prosi cię o sponsorowanie, to czy korzystasz z Wielkiej Księgi, czy też opierasz się na innych tekstach?

Nie, nie używam Wielkiej Księgi. Słowo „Bóg” zostało użyte 281 razy na jej pierwszych 164 stronach. Nawiasem mówiąc, jest to Bóg chrześcijański, męskoosobowy.

Książka ta pokazuje dogłębny brak szacunku dla osób niewierzących i dla kobiet.

Opublikowałem, za pośrednictwem AA Agnostica, w sumie osiem świeckich książek AA. Jedna z nich została napisana przez dwie kobiety w 1991 roku. Jest zatytułowana „Alternatywne 12 Kroków – świecki przewodnik w procesie zdrowienia”. Kiedy po raz pierwszy ją znalazłem nakład był wyczerpany od ponad dziesięciu lat. Aby móc opublikować drugie wydanie, potrzebowałem zgody autorek, a znalezienie ich zajęło mi rok. Drugie wydanie ukazało się w 2014 roku. Dziś jedną z moich ulubionych książek jest „Pozostać trzeźwym bez Boga”, Jeffreya Munna. Opublikowana w 2019 roku zawiera również dobrą, świecką wersję 12 Kroków, zwanych tu Praktycznymi Krokami.

Jaki był powód utworzenia strony internetową AA Agnostica?

Dobre pytanie! Strona początkowo nosiła nazwę „AA Toronto Agnostics” i została uruchomiona przez mojego kolegę i mnie w czerwcu 2011 r., gdy dwie świeckie grupy AA w mieście, w tym moja, zostały wyrzucone z Intergrupy Greater Toronto Area. (GTAI). Dlaczego zostaliśmy wyrzuceni? Cóż, ponieważ używaliśmy świeckiej wersji 12 Kroków. Doprowadziło to do konfliktu, który trwał prawie sześć lat i został rozstrzygnięty na naszą korzyść w styczniu 2017 r. przez Trybunał Praw Człowieka w Kanadzie i GSO w Nowym Jorku. Grupy zostały ponownie przyjęte do GTAI jako pełnoprawni czlonkowie ze swoimi świeckimi 12 Krokami.

Po sześciu miesiącach zmieniłem nazwę strony na AA Agnostica. Chociaż początkowo jej jedynym celem było dostarczanie informacji o czasie i miejscach świeckich spotkań AA, szybko stała się popularnym miejscem, gdzie ateiści, agnostycy i wolnomyśliciele AA mogli dzielić się swoimi poglądami. Wreszcie było miejsce, w którym mogli to robić! Od tamtej pory na AA Agnostica pojawiło się ponad 600 artykułów, zwykle publikujemy jeden w każdą niedzielę, a czasem w dodatkowo w środę.

Jak pozyskujesz teksty publikowane na stronie?

Jest wiele sposobów. Po pierwsze, na stronie głównej witryny AA Agnostica znajduje się widżet, który zaprasza ludzi do pisania. Nawet bez tego wiele osób, które odwiedzają AA Agnostica, chce coś napisać. Od czasu do czasu zapraszam różne osoby – ze względu na ich komentarze, artykuły, które napisali gdzie indziej, itp. – do pisania dla nas. Dodam również, że unikam publikowania napastliwie krytycznych artykułów, w szczególności tych, których jedynym celem jest atakowanie głównego nurtu Anonimowych Alkoholików.

Czy rozważałeś możliwość przyjmowania tekstów w języku innym niż angielski? Chodzi mi o przesłanie Ci tekstu – na przykład po polsku, który przetłumaczyłbyś na angielski?

Absolutnie tak! Przyjmujemy artykuły w dowolnym języku, a następnie tłumaczymy je na język angielski.

Jaka jest Twoja opinia o publikowaniu przez nas prywatnie broszur dla agnostyków?

Myślę, że broszury to dobry pomysł. Kiedy zaczęliśmy spotkania We Agnostics w Hamilton, stworzyłem broszurę o nim i zaniosłem ją na każdy mityng AA – zwykle około pół godziny przed jego rozpoczęciem – i poprosiłem ich o umieszczenie na stole z literaturą. Część grup tak zrobiła, a część wyrzuciła broszury. Ale to było bardzo pomocne, jeśli chodzi o zachęcenie ludzi do naszych mityngów. Niedawno opublikowałem artykuł na AA Agnostica o broszurach zachęcających ludzi do tworzenia własnych grup.

Czy myślałeś o organizowaniu corocznych warsztatów dla agnostyków i ateistów w AA?

Zorganizowano już dwa – nie coroczne, ale co dwa lata – warsztaty dla agnostyków i ateistów w AA w Ontario. Nazywamy je zgromadzeniami. A te w Ontario nazywają się SOAAR – Secular Ontario Alcoholics Anonymous Roundup. Pierwsze zgromadzenie odbyło się w Toronto w 2016 roku. Byłem jednym z organizatorów drugiej edycji SOAAR, które odbyło się w Hamilton w 2018 roku (są artykuły na temat obu na AA Agnostica). Jednym z mówców w Hamilton był Jeffrey Munn, autor książki Staying Sober Without God (Pozostać trzeźwym bez Boga). Przyjechał specjalnie na nasze zaproszenie z Kalifornii! Kolejny SOAAR, pierwotnie zaplanowany na 2020 r., odbędzie się w 2022 Nie koliduje z Międzynarodową Konferencją Świeckich Grup AA (ICSAA), która odbędzie się, w pobliżu Waszyngtonu, jesienią 2021 r.

Dlaczego spędziłeś dziesięć lat na Wydziale Religioznawstwa Uniwersytetu McGill? (to jest autopytanie Rogera)

Jednym z głównych powodów było dowiedzieć się dlaczego ludzie wierzą w nadprzyrodzone, antropomorficzne bóstwo. Zrozumiałem, że tylko my, ludzie, mając około dziewięciu lat, zdajemy sobie sprawę, że nasze życie dobiegnie końca, że kończy się śmiercią. Ojej, to straszne. Pojąłem, że głównym zadaniem religii jest więc zaprzeczenie śmiertelności i wynalezienie nieśmiertelności. Oczywiście nie dla wszystkich innych zwierząt, ale tylko dla nas, ludzi.

Czy chciałbyś coś powiedzieć o obecnej sytuacji agnostyków i ateistów w AA? Jak widzisz najbliższą i dalszą przyszłość?

Cóż, myślę, że AA musi dojrzeć. To jest trochę niemądre, całkowicie polegać na książce wydanej ponad 80 lat temu. To „zatwierdzony przez Konferencję” nonsens. Absolutnie absurdalne jest też kończenie mityngów Modlitwą Pańską, a następnie udawanie, że AA jest duchowe, a nie religijne”. Rażący brak logiki.

Mniej więcej 20 lat temu rozwój głównego nurtu AA osiągnął swój szczyt i od tego czasu, pomimo wzrostu populacji – liczby członków AA nie rośnie. Natomiast rozwój ruchu świeckiego w AA jest imponujący. Dwadzieścia lat temu na całym świecie odbywało się 36 świeckich spotkań AA. Trzydzieści sześć! Obecnie jest około 550 świeckich mityngów AA. Nasz rozwój – w tym nasze trzy Międzynarodowe Konferencje Anonimowych Alkoholików (ICSAA) – wywiera już zauważalny wpływ na całe AA. A więc: tak trzymajmy! Wywiad z Rogerem przeprowadził Bogdan z Opola, założyciel i administrator strony www. AAwAA.pl

Wywiad przeprowadził Bogdan z Opola – twórca i administrator strony dla Agnostyków i Ateistów w AA – aawaa.pl, przy wydatnej pomocy Witka D