Artykuły

15 Korzyści Trzeźwego Życia

Jeśli jesteś nowicjuszem w tej całej trzeźwości i przeraża Cię myśl, że masz już nigdy więcej nie pić czy nie brać narkotyków – to zupełnie normalne. Sama jestem osobą uzależnioną, doskonale to rozumiem. Każdy ma swoją podróż, jednak wiedz, że twoje życie na pewno się poprawi. Oto 15 prostych, wymiernych korzyści z trzeźwości:

15 Korzyści:

1. Życie staje się mniej chaotyczne.

Nie musisz już żyć w ciągłym zamęcie, nie martwisz się o pieniądze na narkotyki lub alkohol, a następnie nie kłamiesz i manipulujesz mówiąc na co one poszły. W końcu masz szansę usiąść i zrelaksować się.

2. Lepiej śpisz.

Nadużywanie alkoholu zaburza rytm snu, nie pozwala na regenerujący odpoczynek w nocy. Chociaż możesz mieć z problemy z zasypianiem, gdy zaczynasz trzeźwieć, wkrótce będziesz spał spokojnie przez całą noc i poczujesz się bardziej wypoczęty następnego dnia.

3. Czujesz się zdrowiej.

Nadużywanie substancji psychoaktywnych ma głęboki, negatywny wpływ na organizm. Teraz już nie aplikujesz toksycznych chemikaliów swoim komórkom, również mózgowym, dzięki temu będziesz mieć więcej energii, poczujesz się bardziej przytomny i skoncentrowany. Nie wspominając o tym, że twoje narządy wewnętrzne nie pracują już w godzinach nadliczbowych by utylizować szkodliwe substancje. Mają czas by się zregenerować.

4. Wyglądasz lepiej.

Czy miałeś zapadnięte policzki, czerwone plamy czy trądzik? Dobra wiadomość – gdy stajesz się trzeźwy, twoja skóra rzeczywiście się poprawia. Bez toksycznych substancji chemicznych w ciele, cera nabiera koloru, policzku się wypełniają, a ty znów wyglądasz ładnie i zdrowo.

5. Twoja pamięć się poprawia.

Wszyscy mamy noce, których nie pamiętamy, ale wkrótce po procesie detoksykacji pamięć szybko się poprawi. Nigdy więcej martwienia się o to, co robiłeś ostatniej nocy, będziesz wszystko pamiętać.

6. Zdrowie psychiczne wraca do równowagi.

Sen, dieta i ogólna kondycja fizyczna są bezpośrednio skorelowane ze stanem zdrowia psychicznego. Wraz z poprawą stylu życia emocje stają się bardziej stabilne i łatwiejsze do opanowania. Masz mniej wahań nastroju i większe poczucie szczęścia.

7. Mniej się martwisz.

Kiedy jesteś trzeźwy i postępujesz właściwie, znika wiele kłopotów. Masz mniej konfliktów z prawem czy innymi ludźmi. Masz pracę, dach nad głową, postępujesz uczciwie, nie masz kaca – o co się martwić?

8. Wreszcie masz jakieś pieniądze.

Gdy nie wydajesz każdego zarobionego grosza na alkohol, zdziwisz się, jak szybko twoje oszczędności wzrosną. To cudowne uczucie przestać żyć od wypłaty do wypłaty i posiadać choć trochę oszczędności na wszelki wypadek.

9. Stajesz się częścią rodziny.

Niezależnie od wyrządzonych krzywd, twoja rodzina prawdopodobnie cię kocha i jest nadzieja, że z czasem ci wybaczy. To wspaniałe uczucie być z nimi na wakacjach, imprezach rodzinnych czy spotkaniach towarzyskich. Mogą teraz na tobie polegać i ci zaufać; jesteś trzeźwy, zachowujesz się normalnie i pamiętasz o ich urodzinach.

10. Budujesz głębsze relacje towarzyskie.

Relacje tworzone w okresie trzeźwości są jak żadne inne. Przyjaciele dokładnie rozumieją, przez co przechodzisz, ponieważ oni też tam byli. Będą cię wspierać bezwarunkowo. Jest coś magicznego w przyjaźniach zawieranych w trzeźwym życiu.

11. Zyskujesz długoterminowe nagrody.

Ciężka praca się opłaca. Jeśli wykonasz tę pracę na rzecz trzeźwości i szczęścia, to będziesz trzeźwy i szczęśliwy. Będziesz mógł podjąć naukę i uzupełnić wykształcenie. Zdobędziesz i utrzymasz pracę, doczekasz się awansu w karierze. Zyskasz wdzięczność i uznanie dla ludzi, miejsc i rzeczy.

12. Czekają cię nowe przygody.

Masz możliwość wypróbowywania nowych rzeczy, podróżowania do nowych miejsc i rozwijania pasji. Ponieważ już nie polegasz na substancjach chemicznych by przetrwać kolejny dzień, zyskujesz szansę na rozkwit życia. Nic cię nie powstrzymuje. Wspinaj się na górę, nurkuj w rafie koralowej, odwiedź obcy kraj. Na co czekasz?

13. Wzrastasz duchowo.

Rozwój duchowy polega na usuwaniu z życia starych, negatywnych nawyków i myśli. Medytacja to świetny sposób na rozwój duchowy, uwalnia umysł, pomaga radzić sobie z niepokojem i stresem. Jest to darmowa, łatwa do robienia czynność, która wspomaga zdrowienie poprzez połączenie umysłu, ciała i ducha.

14. Znajdujesz cel w życiu.

Być może jest ktoś, kto czuje się beznadziejnie i myśli, że nie może wytrzeźwieć. Nie znasz go, ale twoja historia jest jedyną, jaką usłyszy. Twoje doświadczenie, siła i nadzieja mogą spowodować, że przestanie pić. Zyskujesz możliwość zmiany czyjegoś życia na lepsze.

15. Uczysz się kochać siebie.

Pozostając trzeźwym, zyskując nowe doświadczenia, budując relacje i pomagając innym, zaczynasz też kochać siebie. Będziesz traktować swoje ciało i umysł z szacunkiem, zostałeś wszak obdarowany nowym, trzeźwym życiem. Długo nienawidziliśmy siebie. Możliwość kochania siebie, mimo wszystkich naszych niedoskonałości, jest cudownym darem trzeźwości. Cassidy Webb

Cassidy Webb to 24-letnia pisarka z Południowej Florydy. Lubi wędrować, spędzać czas na plaży i bawić się ze swoimi dwiema siostrzenicami. Jej życiową pasją jest pomaganie innym w wychodzeniu z uzależnień poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją.

Tłumaczenie tekstu „15 Korzyści Trzeźwego Życia” za zgoda administratora strony AA Agnostica.