Artykuły

Kroki dla Życia – nie tylko dla powrotu do zdrowia

Kroki dla Życia to trzech autorów, którzy zostali poproszeni o przedstawienie swoich doświadczeń na temat Kroków.

Kroki dla życia – John B. Wiele źródeł mówi o Krokach jako sposobie na poprawę jakości życia. Niektórzy nazywają je regułami lub sugestiami. Biblia ma Dziesięć Przykazań. W swojej książce „Bóg nie jest jednym” S. Prothero przedstawia analizę ośmiu największych religii świata i mówi, że żadna z nich nie waha się by sugerować nam jak mamy żyć. Krok po kroku.

Amerykańskie Towarzystwo Humanistyczne oferuje afirmację humanizmu, czyli zbiór zasad, przekonań i sugerowanych zachowań, które doprowadzą nas do dobrego życia. Jak odkryły miliony ludzi, wiele chorób i dolegliwości życiowych można doprowadzić do remisji, stosując kilku lub kilkunastostopniową formułę. Oto, co zadziałało w moim przypadku, odkąd wydostałam się z gęstej mgły alkoholizmu. Wszyscy mamy swobodę tworzenia własnych list, ważne jest, aby pamiętać, że te wybory mają swoje konsekwencje.

1. Żyję jeden dzień na raz. Koncentruję się na teraźniejszości. 2. Kiedy zmieniają się czasy, dostosowuję do nich swoje myślenie. 3. Przestrzegam zdrowej diety i praktykuję rozsądne ćwiczenia fizyczne. 4. Zadaję pytania, sceptycznie podchodzę do odpowiedzi, akceptuję niepewność. 5. Jestem świadomym obywatelem. Dużo czytam, aby uzyskać informacje i zachować ostrość umysłu. Wykorzystuję je lub odrzucam. 6. Jestem uczciwy, zwłaszcza wobec siebie. 7. Szukam sposobów odwzajemnienia się za życzliwość i wsparcie, które otrzymuję przez całe życie. 8. Staram się być przykładem moralnej przyzwoitości. 9. Próbuję zmniejszyć swoją konsumpcję dóbr materialnych. 10. Robię co mogę, aby pomóc w tworzeniu społeczeństwa opartego na uczciwości i sprawiedliwości, takiego w którym nagradza się zasługi i docenia indywidualny sukces. 11. Każdego dnia buduję i podtrzymuję wysokiej jakości relacje osobiste.

Kroki, które musiałem postawić, aby stać się trzeźwym, doprowadziły do ​​uświadomienia sobie, że jakość mojego życia była i będzie determinowana przez jakość moich relacji z innymi ludźmi. Żadne nadprzyrodzone bóstwo nie jest tu konieczne.

Nina C.Kroki dla Życia

Kiedy rozpoczęłam podróż ku wyzdrowieniu, szybko zdałam sobie sprawę, że wszyscy postrzegamy ją trochę inaczej. Czy to naprawdę będzie przygoda na całe życie, czy nie zrobię niczego, co mogłoby zagrozić mojej nowo odkrytej wolności? Na szczęście nie byłam na tej drodze sama. Najbardziej pomogła mi mądrość przyjaciół, którzy podzielili się swoim doświadczeniem. W dużej mierze przypisuję im mój sukces. Teraz tak bardzo kocham mój nowy styl życia, że kiedy Roger C. napisał swoje 12 Kroków dla Życia i zasugerował, abyśmy skomponowali własne, byłam podekscytowana.

Walczyłam z nazywaniem tych zasad krokami, ponieważ są dla mnie bardziej przykazaniami. Ale nazywanie ich przykazaniami… cóż, to brzmi jeszcze gorzej. Możecie jednak po cichu dodać słowa „Będziesz” na początku każdego wiersza. Na przykład: nie będziesz przywiązywać się do niczego, ponieważ wszystko się kończy, albo: będziesz żył chwilą, bo to jest wszystko, co naprawdę mamy.

Zmagałam się też z ich kolejnością. W końcu zdałam sobie sprawę, że każda jest równie cenna, pomagając mi żyć satysfakcjonującym nowym życiem. Oto lista moich.

12 zasad życiowych

1. Kochaj życie, medytuj. 2. Miej wielkie marzenia. 3. Bądź miły dla siebie i dla wszystkich innych. 4. Dbaj o zdrowie i środowisko naturalne. 5. Bądź wdzięczny, patrz na dobrą stronę życia. 6. Nie oceniaj, współczuj. 7. To co robisz, rób najlepiej jak potrafisz. 8. Nie przywiązuj się zbytnio do tego co masz. 9. Nie próbuj wszystkiego kontrolować. 10. Żyj chwilą. 11. Postępuj przyzwoicie. 12. Bądź autentyczny.

Roger C. – Kroki dla życia

Jako trzeźwiejący alkoholik (8 marca mija mi jedenaście lat) widziałem, jak 12 Kroków pomaga wielu ludziom. Oczywiście jako agnostyk, w ogóle nie przepadam za wersją oryginalną, która ma Boga w sześciu z nich, ale podoba mi się wersja świecka. Chodzi o robienie właściwych rzeczy, po to by żyć lepiej. Zastanawiam się, dlaczego wcześniej w życiu nie mieliśmy Kroków. Dlaczego nie, kiedy byliśmy nastolatkami? A w liceum? Dlaczego nie było kursu na temat kroków, sugestii lub czegokolwiek, co mogłoby nam pomóc w życiu?

Ok, byłem wtedy katolikiem i miałem 10 Przykazań. Ale kilka z nich było pomocnych (Nie kradnij), a kilka nie (Ja jestem Pan, Bóg twój… Nie będziesz miał innych bogów przede mną). Katolicyzm obejmuje też spowiedź. Spowiadałem się w niedzielę w kościele i w każdy piątek w szkole podstawowej, moją karą po było odmawianie modlitwy Zdrowaś Mario. Muszę powiedzieć, że porzuciłem religię, bo nie mogłem uwierzyć w antropomorficzne, interwencjonistyczne, męskoosobowe bóstwo.

Wróćmy do naszych Kroków dla Życia. Uważam, że w tamtych, licealnych czasach odniosłabym ogromne korzyści z dyskusji o tym, co może przyczynić się do dobrego życia. Mogła obejmować Kroki i ich różnorodność, ponieważ wszyscy jesteśmy inni. Ostatecznie każdy z nas ma własną drogę do zachowania trzeźwości i bardzo specyficzny sposób na dobre życie. A więc: żadnych nakazów!

Dwanaście Kroków dla Życia 1. Życie nie trwa wiecznie. Przeżyj je najlepiej, jak potrafisz. 2. Ucz się od innych i korzystaj ze zbiorowej mądrości świata. 3. Bądź uczciwy wobec siebie i innych. 4. Nie używaj narkotyków, alkoholu itp., które mogą Ci zaszkodzić i wpłynąć na Twoje życie. 5. Dowiedz się, które produkty spożywcze są najlepsze dla Twojego zdrowia. Ćwicz codziennie. 6. Zaakceptuj rzeczy, których nie możesz zmienić. 7. Kontaktuj się z innymi ludźmi osobiście i regularnie; z członkami rodziny, przyjaciółmi, współpracownikami. Życie nie jest wirtualne. 8. Praktykuj codzienną autorefleksję i wszelkie procesy medytacyjne, które wzmacniają twoją świadomość. 9. Baw się dobrze! Ciesz się różnorodnymi zajęciami każdego dnia. 10. Uczyń troskę i współczucie częścią swojego życia; staraj się nikogo nie krzywdzić. 11. Rób, co możesz, aby chronić świat, w którym żyjemy. 12. Bądź odpowiedzialny. Pomagaj innym ludziom. Wszyscy powinni mieć dostęp do godnego życia i za to jesteśmy odpowiedzialni.

Tłumaczenie za zgodą administratora portalu AA Agnostica.