Artykuły

List Nicka H. do Manuela M.

List Nicka H. Paryż 18.08.1960r (Nick to Amerykanin, weteran AA, przyjaciel Billa W., zamieszkały od jakiegoś czasu w Paryżu, nie pił wówczas od 23 lat.)

Drogi Panie, Pański list dotyczący Anonimowych Alkoholików dotarł do nas za pośrednictwem czasopisma France Soir. Ja też jestem alkoholikiem, niemniej, dzięki programowi AA, nie piję alkoholu, nawet wina czy piwa, od kilku lat.

Paryż
Paryź

Ciągle jednak mówię, że jestem alkoholikiem, ponieważ alkoholizm to choroba, której nie można definitywnie wyleczyć. Gdyby nazwać alkoholika wyleczonym, znaczyłoby to, że może on pić bezkarnie. My mówimy, że udało nam się tylko aresztować naszą chorobę. Tak długo, jak powstrzymuję się od picia, unikam jego konsekwencji. Jakiś czas temu, zanim odkryłem i zaakceptowałem zasady AA, opuściła mnie żona, straciłem pracę i stałem się bezrobotny. Nie miałem pieniędzy i niczego innego. W desperacji, poważnie zastanawiałem się nad popełnieniem samobójstwa. Jestem absolutnie pewien, że jeśli zacznę pić, wkrótce znajdę się w takiej samej sytuacji.

Wspólnota AA po francusku

Wysyłam Ci kopie kilku broszurek AA, które są dostępne po francusku. Sugeruję, byś zaczął od „44 Pytania”, następnie przeczytaj„AA i Medycyna”. Te dwie pozycje dadzą ci ogólny pogląd o AA. Jeśli dalej będziesz zainteresowany, a mam nadzieję ze tak będzie, przeczytaj,proszę, książkę Anonimowi Alkoholicy. Ta pozycja jest przetłumaczona przez grupę AA z Quebec, wiec jest po francusku w odmianie kanadyjskiej. Można powiedzieć, że jest to nasza Biblia, mamy w niej 12 Kroków, które są istotą AA. W końcu polecam ci przeczytanie 12 Tradycji, które pokazują, jak działa Wspólnota.

Mimo że AA można dziś znaleźć na całym świecie, nie tylko w USA i Kanadzie (mamy dziś 15.000 aktywnych członków poza Ameryką Północną), nie ma, niestety, wielu aowców we Francji. W następstwie artykułów napisanych przez Josepha Kessela (francuski dziennikarz, był w USA i po powrocie napisał serię artykułów o AA drukowanych w France Soir), dostaliśmy (my, czyli anglojęzyczna grupa AA w Paryżu) wiele listów z prośbą o informacje, jest więc prawdopodobne, że Wspólnota we Francji powstanie. Aczkolwieknie jest absolutnie konieczne, aby poszczególni alkoholicy otrzymali pomoc bezpośrednio od grupy AA. Na świecie są członkowie AA, którzy pozostają trzeźwi bez uczestnictwa w mityngach AAczy nawet nie mający bezpośredniego kontaktu z innymi alkoholikami.

Amerykanie w Paryżu

Mała grupa, złożona głównie z Amerykanów, spotyka się regularnie w Paryżu. Mityngi są oczywiście prowadzone po angielsku, ale wielu z nas mówi trochę po francusku. Mamy wszelkie powody sadzić, ze grupa francuskojęzyczna niedługo powstanie. Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem, będę szczęśliwy, jeśli dasz mi znać. W międzyczasie, jeśli chciałbyś brać udział w naszych mityngach, też daj mi znać, wyślę ci datę spotkania. Francuskojęzyczne mityngi są w Genewie i Brukseli, prześlę  im Twój list,gdybyś chciał z nimi korespondować. Ja mówię bardzo słabo po francusku, a ten list piszę przy pomocy kolegi, ale niech cię to nie zniechęca do pisania do mnie, bo kolega mi przetłumaczy.

Czy masz telefon?

Jeśli zerkniesz do załączonych broszurek, zobaczysz, że fundamentalną zasadą AA jest: pomagamy sobie przez pomaganie innym. Będę bardzo szczęśliwy, mogąc ci pomoc, bo znam Twoje problemy, ponieważ miałem takie same. Wiem, jak się czujesz, bo czułem się tak samo. Dzięki AA znalazłem sposób na szczęśliwe życie bez alkoholu. Jest nas około 200 tys., może do nas dołączysz?

Jeśli chciałbyś zacząć coś robić z programem AA, zwróć szczególną uwagę na punkt „Plan 24-godzinny” na stronie 22 broszury „44 Pytania”. W AA my nie przyrzekamy, że nigdy już się nie napijemy czy nie będziemy pić przez miesiąc lub rok, bo my próbujemy powstrzymać się od picia jeden dzień, 24 godziny. Wiemy ponadto, że to pierwszy kieliszek jest naszym problemem, nie ostatni, więc jeśli nie wypijemy pierwszego, wszystko będzie dobrze. Co więcej, dla alkoholika nie ma takiego problemu, nawet bardzo poważnego, którego ten pierwszy drink nie uczyniłby jeszcze gorszym.

Najlepsze życzenia,

Nick H. , Paryska Grupa AA

List Nicka H. Przeczytaj inne artykuły po polsku lub angielsku.