Aktualności

Jedenaście lat AA Agnostica – ostatni post

Jedenaście lat AA Agnostica – jest to 747 artykuł opublikowany na AA Agnostica i to naprawdę ostatni tekst na niej udostępniany. Chociaż strona pozostanie i będzie dostępna online dla wszystkich, nie będzie już jednak żadnych nowych artykułów. To wszystko!

Jedenaście lat AA Agnostica – Jaki był cel AA Agnostica, założonej w połowie czerwca 2011 roku? Cóż, były one dwa.

Po pierwsze, chcieliśmy stworzyć strefę komfortu.

AA Agnostica miała być pocieszeniem dla wszystkich, którzy wracali do zdrowia, a nie mogli znieść tych „boskich” wtrętów i odniesień na tradycyjnych mityngach AA. Wiecie o co chodzi, np. spotkania, które kończą się Modlitwą Pańską, a jednocześnie udają, że nie ma w tym nic religijnego.

11 lat AA Agnostica

Oto niedawny komentarz (napisany przez Larry’ego G.):

„Agnostica była najważniejszą częścią mojego życia w ciągu ostatnich pięciu lat. Niezwykle satysfakcjonujące było czytanie świetnych, dobrze uzasadnionych artykułów na temat trzeźwienia nieopartego na wierze. Pomogło mi to bardzo oddzielić religię, wiarę w jakiegokolwiek Boga od powrotu do zdrowia”.

Całkowicie to rozumiem. Kiedy przestałem pić w 2010 roku, miałem takie samo doświadczenie. Czułem się źle na tradycyjnych mityngach AA. Chodzi mi o poczucie niezrozumienia i braku szacunku z powodu niewiary w Boga – wiecie, w nadprzyrodzone bóstwo interwencyjne – mówiono mi, że bez Boga znów będę pił.

AA Agnostica okazała się strefą komfortu dla alkoholików niewierzących w Boga ingerującego w proces zdrowienia. W 2015 roku nie lada gratką stało się opublikowanie książki „Do Tell!” To historie osobiste ateistów i agnostyków w AA, po piętnaście opowiadań kobiet i mężczyzn. Każda z nich uznała AA Agnostica za strefę komfortu. Podobnie jak wiele tysięcy innych osób, które codziennie odwiedzają naszą stronę. Komfort psychiczny jest oczywiście ważną, bardzo pomocną częścią powrotu do zdrowia.

Po drugie: inkluzywność

Drugim celem AA Agnostica było uczynienie AA stowarzyszeniem bardziej inkluzyjnym, czyli włączający, dostępny dla każdego, przeznaczony dla wszystkich.

Trudno było i jest to robić. Tradycyjne AA jest raczej dogmatyczne. Bill Wilson mówił o tym, sugerując, że AA rzeczywiście zmierza w złym kierunku. Tak to ujął:

„Za każdym razem, gdy rozwija się ten rodzaj arogancji, stajemy się agresywni. Domagamy się zrozumienia naszych racji. Gramy rolę Boga. To nie jest dobry dogmat. To bardzo zła zasada. Pójście w tym kierunku jest szczególnie destrukcyjne dla nas, członków AA”.

AA mogłoby być bardziej elastyczne i wyrozumiałe. Publikowana i sprzedawana jest tylko literatura „zatwierdzona przez konferencję”. Wszystkie inne książki czy broszury o zdrowieniu są w zasadzie zakazane lub ignorowane przez Intergrupy, Biuro Centralne i przy stolikach z literaturą na tradycyjnych mityngach AA. To jest forma arogancji, tego „złego dogmatu”, o którym mówił Bill.

Celem tej witryny zawsze było uczynienie AA mniej dogmatycznym, bardziej dostępnym i przyjaznym dla wszystkich. Czy to się udało? Oto posty odwiedzane na AA Agnostica 27 maja tego roku.

Strona główna; Alternatywne 12 Kroków; O nas; Strony świeckich grup AA; Interpretacje Kroków; The Little Book – Mała Księga, Zestawienie wielu alternatywnych wersji Kroków; Linki; Jak założyć nową grupę? Jim Burwell; Kroki dla Życia – Nie Tylko Dla Trzeźwienia; Inne;

Razem: 2228 wejść (tylko jednego dnia!)

Świeckie 12 kroków zawsze było głównym przedmiotem zainteresowania osób odwiedzających AA Agnostica. Tego dnia w maju 213 osób otworzyło link 12 Alternatywnych Kroków, gdzie znajduje się sześć ich nie-Boskich wersji. W ciągu jedenastu lat było tam około 150 tys. osób.

Jak widać w powyższej tabelce ludzie są również zainteresowani Interpretacjami Kroków, Stronami Grup Świeckich i Małą Książką, która zawiera 20 świeckich wersji Kroków i 4 interpretacje każdego z nich. A więc tak, AA Agnostica dołożyła wszelkich starań, aby Anonimowi Alkoholicy stali się bardziej inkluzyjni.

Oto cytat z Billa Wilsona zamieszczony w artykule Grapevine, Responsibility is Our Theme (Odpowiedzialność jest naszym motywem przewodnim) w 1965 roku:

„Nowi przybysze zbliżają się do nas w tempie dziesiątków tysięcy rocznie. Reprezentują prawie każdą wiarę i postawę, jaką można sobie wyobrazić. Mamy ateistów i agnostyków. Mamy ludzi niemal każdej rasy, kultury i religii. W AA mamy być zjednoczeni pokrewieństwem wspólnego cierpienia. Dlatego na pierwszym miejscu powinna być pełna swoboda praktykowania jakiegokolwiek wyznania, zasady lub terapii. Nie naciskajmy na nikogo w sprawie indywidualnych czy zbiorowych poglądów. Zamiast tego okazujmy sobie szacunek, jaki należy się każdemu człowiekowi, który stara się podążać ku światłu. Starajmy się zawsze być inkluzywnymi, nie wykluczający. Pamiętajmy, że każdy alkoholik może być członkiem AA, jeśli tylko wyrazi taką chęć”.

Czy zatem Agnostica osiągnęła – w jakimś stopniu – swój drugi cel, jakim było uczynienie AA bardziej otwartymi? Zdecydujcie sami. Zobaczymy, co pokażą następne lata …

Jedenaście lat AA AgnosticaA więc tak, to jest ostatni artykuł! Nasze najlepsze życzenia dla wszystkich powracających do zdrowia.

A to jeden z bardzo wielu komentarzy pod artykułem i odpowiedź Rogera:

„Roger, my agnostycy jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku. Przyzwyczailiśmy się do tych inspirujących tekstów publikowanych każdego tygodnia. Jakkolwiek jeszcze raz dziękujemy Ci za świetną robotę, Jesteś w naszych sercach,

„Dziękuję wszystkim za bardzo miłe wpisy. Jak powiedział Joe C., byłoby dobrze gdyby w przyszłości uruchomiono jedną lub więcej takich świeckich witryn AA. Uwierzcie mi, to nie jest takie trudne. Jeszcze raz dziękuję za wasze komentarze. Są bardzo cenne, powodują, że czuję łzy w oczach”.

Tłumaczenie za zgodą Rogera C, autora tekstu, założyciela i administratora portalu AA Agnostica.