Świeckie AA

Wskaźniki wzrostu świeckich grup AA

Wskaźniki wzrostu. Świeckie grupy AA wydają się powstawać tak samo szybko jak kiedyś całe AA. Rozwijamy się jak AA w latach 40-tych i 50-tych. W roku 1939 były tylko 3 grupy AA, do 1941 – 200, a w 1945- już 560. Później, w 1946 było 1000 grup, w 1948 – 2000, w 1951 – 4436, a przed 1959 – ponad 8000. Ekscytujące jest pytanie, czy tempo powstawania grup ateistycznych, agnostycznych i dla wolnomyślicieli będzie podobne?

Słyszymy o artykule Jacka Alexandra w „The Saturday Evening Post” w 1941 r., jako o punkcie zwrotnym w rozwoju AA. Jaki jest, czy będzie nasz punkt zwrotny, nasz „Moment Jacka”?

Wskaźniki wzrostu grup

Pierwszym z nich jest Internet. Na początku tego wieku odkryłem, że wewnątrz AA istnieje kwitnąca kultura ateistyczno-agnostyczna i było wielką ulgą znaleźć w AA ludzi myślących podobnie. To była grupa Yahoo o nazwie AAWR („AA Without Religion”- AA Bez Religii). Później odkryłem stronę„New York City AA Agnostics” i postanowiłem wpaść na jedno lub dwa świeckie spotkania następnym razem gdy będę w Nowym Jorku. Następnie Facebook i Google Groups, „AA Ateists and Agnostics” (AAAA), „AA Agnostica”, „AA Beyond Belief”. To rozsądne miejsca oferujące podłączenie się on-line. Internet się rozwija i ułatwia odizolowanym ludziom znalezienie takich z którym się identyfikujemy. Grupom zaś na całym świecie pozwala uczyć się od siebie i wzajemnie się komunikować.

Konferencja

Po drugie – inicjatywa Pameli Waddell i Dorothy Jean Hamilton. One powiedziały: „What the F ***, dlaczego nie zorganizować międzynarodowej konferencji AA dla ateistów, agnostyków i wolnomyślicieli?”. Bardzo ważne jest, aby mieć miejsce gdzie spotykamy się twarzą w twarz z przyjaciółmi oraz z ludźmi, których jeszcze nie poznaliśmy on-line. Santa Monica 2014, Austin 2016, Toronto 2018 i Waszyngton DC w 2020 r. oraz kilka regionalnych spotkań AA bez modlitwy poszło za tym przykładem. Arizona i Waszyngton rozpoczęły organizowanie wydarzeń co 2 lata. Są to konferencje międzynarodowe, a Ontario Kanada, dołączyło organizując w 2017 zlot w Toronto. Mamy też kolejne wydarzenie w Hamilton, w tym roku, we wrześniu, SOAAR („Secular Ontario AA Roundup”).

Niektóre miejsca startują szybciej, inne mają trudności z utrzymaniem świeckich mityngów AA. Mityngi agnostyczno – ateistyczne w Toronto będą mieć w tym roku 10 lat. Nie pierwszy raz, ktoś o tym pomyślał – w 1996 roku na wschodnim krańcu miasta istniała grupa „We Agnostics”. Nie wiedziałem o tym, bo bym poszedł. Nasz archiwista z Toronto znalazł to na starej liście mityngów. Od naszego pierwszego spotkania w 2009 roku „Beyond Belief Agnostics & Freethinkers Group” spotykają się trzy razy w tygodniu. Spotkania rozpoczęło również „We Agnostics”, a później „Widening Our Gateway”. Przedmieścia północne, wschodnie i zachodnie mają co najmniej w jeden wieczór w tygodniu mityngi agnostyczne. W Ontario zaś każdego tygodnia odbywa się ponad 20 innych spotkań.

Wskaźniki wzrostu – kłopoty z istnieniem grup

W ostatni weekend miałem rodzinne spotkanie w Montrealu i zaplanowałem kilka wizyt na świeckich grupach AA. Kingston ma spotkanie w samo południe w piątek i to był  świetny sposób na rozpoczęcie weekendu. Później tego wieczoru poszedłem na mityng do „Laval Secular AA”, która jest jedną z trzech świeckich grup AA w tej części Montrealu. Dowiedziałem się o tym z Informatora świeckich spotkań AA „Secular AA Meeting Directory”.

To pierwszy anglojęzyczny mityng dla niewierzących. Była tam tylko jedna osoba, Isabel, która okazała się służyć jako kontakt online. Powiedziała mi, że jej grupy nie ma w informatorze AA dla Montrealu. Co prawda, liczba jej członków wzrosła po pewnym czasie do trzech, ale teraz została tylko ona. Mityng odbywają się online, po zalogowaniu się na komunikatorze „Esprit Ouvert”, a pozostali uczestnicy należą do francuskojęzycznej grupy w St Jean, na południowym krańcu Montrealu. Tak więc na spotkaniu była Isabel, ja i trzej członkowie w St Jean. Isabel jest dwujęzyczna, podobnie jak ci koledzy w St Jean. Wszyscy jednak nalegali na rozmowę w języku angielskim, ponieważ mieli mnie, gościa z obszaru anglojęzycznego. Omówiliśmy nasze aktywności w AA. To było świetne spotkanie.

Pierwszy świecki mityng

Mój pierwszy tradycyjny mityng AA w tym regionie odbył się w sobotni wieczór w Ste Anne de Belleview. Jeden facet, siedzący obok mnie, mówił o tym, że nigdy nie odnalazł siły wyższej w tradycyjnym tego słowa znaczeniu i przysięgam, że odpuścił sobie, zresztą tak jak i ja, końcową modlitwę Ojcze Nasz. Hmmm, może jednak w Quebecu jest miejsce na więcej świeckich grup AA?

Świeckich mityngów AA jest obecnie 8 razy więcej niż na przełomie wieków. Czy jest to wspaniałe, czy rozczarowujące? Myślę, że to zależy od tego, gdzie mieszkasz. Jeśli masz spotkania codziennie, na które łatwo się dostać, ten wzrost może wydawać Ci się niezwykły. Jeśli dzieli Cię pięć godzin jazdy, lub więcej, samochodem od jakiegokolwiek świeckiego mityngu AA (twarzą w twarz), może być Ci trudno poczuć ekscytację.

Wskaźniki wzrostu – grupy w internecie

Niektórzy z nas nie mają grup, na które mogliby pójść; mają tylko tę lub inne strony www, na których można spotkać się z naszymi „pogańskimi” braćmi. Jeśli jesteś zainteresowany mityngami online, informacje o nich są dostępne na stronie: „secularaa.org/online-meetings”. To ekscytujący czas w AA. Ten świecki trend spowodował u mnie na nowo zainteresowanie AA jako całością. Zastanawiam się jakie będą nasze kamienie milowe, a jakie problemy? Cieszę się, że jestem częścią historii.

Joe C

Joe C jest jednym z założycieli grupy w Toronto, „Beyond Belief Agnostic and Freethinkers Group”, najdłużej działających świeckich mityngów AA w Kanadzie. Jest także twórcą i menedżerem chronologicznie czwartej świeckiej strony AA „Rebellion Dogs Publishing”.

To autor bardzo popularnej książki “Beyond Belief: Agnostic Musings for 12 Step Life”. Jest to książka z codziennymi refleksjami, którą często czyta się na początku świeckich spotkań AA, po czym następuje dyskusja na temat przeczytanego fragmentu. Joe również często występuje jako świecki spiker AA. Na przykład w lutym 2019 r. był w Los Altos w Kalifornii w ramach sympozjum poświęconego historii AA. We wrześniu 2020 będzie głównym spikerem na konferencji „Secular Ontario Roundup” (SOAAR) w Hamilton.

Tłumaczenie nieautoryzowane, zrobione za zgodą administratora strony www. AA Agnostica,

Wskaźniki wzrostu świeckich grup AA już znasz. Przeczytaj też inne artykuły na tej stronie.