Artykuły

Sześć Sposobów Nadających Życiu Sens

Sześć SposobówCo nadaje życiu sens? Odpowiedź na to pytanie może mieć duży wpływ na twoje poczucie spełnienia. W Sunshine Coast Health Center w Kolumbii Brytyjskiej dyrektor Geoff Thompson i jego zespół od wielu lat pomagają swoim pacjentom rozwijać sensowne życie. Mimo to Thompson nie ma w tej kwestii łatwych odpowiedzi.

Sześć sposobów – „Życie sensowne to takie, które coś znaczy”. Niezależnie od bogactwa, sławy, władzy, wykształcenia itp.; jeśli ktoś uważa, że ​​jego życie nie ma sensu, to tak właśnie jest”, mówi.

Wydaje się to proste, ale jeśli zaczniesz się poważnie zastanawiać się, czy masz sensowne życie, czy nie, prawdopodobnie masz sporo pracy do wykonania. „To ciekawe, że ci, którzy są zadowoleni z życia, tak naprawdę nie myślą o nim zbyt wiele” – mówi Thompson. „Jeśli na pierwszy plan wysuwają się tak ważne kwestie, to jest gwarancja, że ​​coś idzie nie tak”. Nikt oprócz ciebie nie może zdecydować, co nadaje ten sens. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, myśląc o lepszym życiu.

Pamiętaj, że szczęście, w potocznym tego słowa rozumieniu, to za mało.

Powszechnie uważa się, że ten ma sensowne życie, kto ma szczęście. Jednak nie zawsze tak jest, mówi Thompson. Wszyscy słyszeliśmy o ludziach, którzy mają wszystko, czego chcieli – idealną pracę, dom, współmałżonka itp. – ale byli sfrustrowani. Z drugiej strony są historie ludzi, którzy poświęcili wszystko, by realizować swoją pasję i po drodze odkrywać sens i bogactwo życia. Sensowne życie to coś więcej niż tylko szczęście.

Bierz życie z jego dobrymi i złymi stronami.

„Aby żyć sensownie musisz zaakceptować fakt, że są dobre i złe chwile”, mówi Thompson. „Problem polega na tym, że ci, którzy dążą do szczęścia, są skazani na zagładę. Cierpienie jest naturalną częścią życia, więc szczęście nie trwa wiecznie”. Niektórzy odnajdują sens w cierpieniu – w tym ludzie, którzy mieli problemy zdrowotne, byli uzależnieni od narkotyków lub alkoholu. Warto zastanowić się w jaki sposób cierpienie wpłynęło na życie, czego ich/nas nauczyło, czy pewne sprawy zyskały na znaczeniu.

Zaakceptuj rzeczywistość.

Życie wielu ludzi jest ciężkie. To szczególnie prawdziwe w przypadku chaosu i uraz, które mogły przyczynić się do nadużywania narkotyków lub alkoholu. Ale aby znaleźć sens, musisz zaakceptować życie takie, jakie ono jest, mówi Thompson. „Osoba, która pragnie sensownego życia, powinna najpierw zaakceptować rzeczywistość, bez względu na to, jak jest ponura” – mówi. Oznacza to brak wymówek i usprawiedliwień – nie możesz mówić, że trauma z dzieciństwa spowodowała uzależnienie lub że masz wyrok, tylko dlatego, że wymiar sprawiedliwości cię dopadł. Musisz to przyjąć i próbować zrozumieć otaczający cię świat.

Poznaj siebie.

Pełne sensu życie jest niezwykle osobiste. Aby wiedzieć, co jest dla ciebie ważne, musisz mieć zdrowe poczucie wartości. Oznacza to zdefiniowanie zasad i przekonań, które będą cię prowadzić. „Ci, którzy żyją z sensem, rozumieją, co jest dla nich ważne: znają swoje przekonania, mocne strony, wartości, ograniczenia i pragnienia. Kierują się nimi w życiu”, mówi Thompson.

Buduj relacje.

Prawie każdy odkrywa znaczenie wysokiej jakości, autentycznych kontaktów z innymi ludźmi. Wspieranie zdrowych relacji i rezygnacja z tych złych, może przyczynić się do nadania sensu twojemu życiu. „Ci, którzy prowadzą sensowne życie, mają pozytywne, zdrowe więzi z innymi”, mówi Thompson.

Urozmaicaj.

Ludzie, którzy czują się spełnieni, poszukują sensu w różnych sferach. „Zadowolona z życia osoba potrzebuje kilku źródeł satysfakcji: praca, rodzina, lokalna społeczność itp.” – mówi. Jeśli masz tylko jedno takie źródło, możesz łatwo stracić poczucie sensu. Znalezienie kilku, może życie uczynić ciekawym i wartościowym.

Artykuł pierwotnie opublikowany w biuletynie The FIX, wydawanym przez Sunshine Coast Health Center. To ośrodek odwykowy w Kolumbii Brytyjskiej. Nie korzysta się tam z metod terapii 12-krokowej. Zespół biuletynu Fix składa się z redaktora naczelnego, wydawcy, starszego redaktora, zastępcy, koordynatora oraz kilku współpracujących autorów. Artykuły w działach Professional Voices, Ask the Expert są pisane przez lekarzy, psychologów, klinicystów i innych ekspertów z uniwersytetów, szpitali i agencji rządowych. Aby uzyskać więcej informacji i skontaktować się z nami, odwiedź naszą stronę www.

Sześć sposobów – tłumaczenie za zgodą administratora portalu AA Agnostica