Aktualności

Mniejszość we Wspólnocie AA

Mniejszość znajduje się w prawie każdej grupie, organizacji, bo ludzie różnią się poglądami, oceną sytuacji. I to jest normalne. Jednak dobrze jest, aby tą mniejszość wysłuchać, bo może mieć rację.

Mniejszość we Wspólnocie AA występuje najczęściej przy głosowaniach. Jednak są innego rodzaju mniejszości. Są wśród nas Agnostycy, Ateiści, Wolnomyśliciele. Trzeba też wspomnieć o osobach LGBT oraz o osobach niewidzących, czy głuchoniemych. Dwoma ostatnimi mniejszościami nasza Wspólnota zajmuje się tak, jak powinna. Na przykład poprzez wydawanie literatury w języku Braille’a, czy poprzez organizację mityngów dla nie lub słabo słyszących.

Jednak mniejszość niewierząca, czy LGBT nie są mile widziane. Mogę śmiało stwierdzić, że są tolerowane, ale pod warunkiem, że się nie ujawniają. Gdy tylko się pokażą – tolerancja większości mocno trzeszczy. Od razu te mniejszości są oskarżane o rozbijanie jedności Wspólnoty AA. I oskarżenia kierowane są nie ogólnie, ale do konkretnych osób. Śmiały one nie kryć się ze swoim światopoglądem czy preferencjami seksualnymi.

Mniejszość, czyli co spowodowało napisanie tego tekstu

Powyższe uznajcie za wstęp, a teraz zacznę pisać w pierwszej osobie, bo we Wspólnocie AA przyjęte jest, że dzielimy się tylko własnymi doświadczeniami i przemyśleniami. Zacznę od początku, czyli co spowodowało, że piszę ten tekst.

Otóż zapoznałem się z decyzją KSK, która brzmi: „Mając na szczególnej uwadze cierpiącego alkoholika, nasze wspólne dobro, bezpieczeństwo oraz przyszłość AA, 49 KSK prosi Radę Powierników, aby po uzyskaniu licencji dokonać przetłumaczenia nowej pozycji literatury AA, „Słowo Bóg”, przedstawiającej doświadczenia członków AA będących agnostykami i ateistami, na podstawie oryginalnej broszury AA Wielka Brytania, „The ,,God” Word: Agnostic and Atheist Members in AA”. W następnej kolejności, poprzez przeprowadzenie szerokiej konsultacji z Grupami AA, zebrać opinie i sugestie, które pomogą w podjęciu decyzji o druku i rekomendacji wydania nowej pozycji literatury”.

Jak wyraźnie widać nasi zaufani słudzy, czyli ludzie, których m.in. ja wybrałem i zaufałem, że będą się kierować dobrem Wspólnoty AA, a nie własnymi ambicjami zastosowali kolejny wybieg. Pokazali, jak mówiąc „tak” powiedzieli „nie”! Zaproponowane rozwiązanie odwlecze na dłuższy czas wydanie broszury. Broszura ta składa się z 10 doświadczeń Ateistów i Agnostyków, napisanych językiem serca, czyli w sposób niesamowicie łagodny. Doświadczenia te zostały już dawno nieoficjalnie przetłumaczone, więc nie ma potrzeby ich tłumaczenia, a tylko doszlifowanie tłumaczeń.

Służby Krajowe zwodzą

Delegaci i Powiernicy mają między innymi moje zaufanie i mają Koncepcje Trzecią, która daje im prawo do podejmowania decyzji. A mimo tego nie podjęli żadnej decyzji, choć sprawa druku broszury ciągnie się od kilku lat. Pokazuje natomiast wyraźnie, że Wspólnota AA w Polsce jest wspólnotą religijną. To ludzie wierzący nie chcą dopuścić, aby ludzie niewierzący mieli choć jedną pozycję w kanonie literatury AA.

Nasi służebni poszli drogą religijności: nikt nie ma racji poza kościołem i nie katolików należy zniszczyć, a przynajmniej usunąć w cień. Mając usta pełne frazesów o równości we Wspólnocie AA łamią Tradycje (Trzecią, Dwunastą, Koncepcję 4 i 12). Służebni tylko mówią o niesieniu posłania i pomaganiu wszystkim alkoholikom, którzy jeszcze cierpią. A gdy mogą działać w tym kierunku – blokują niesienie posłania. Nie liczą się ci, co odchodzą ze Wspólnoty pro religijnej i ci, którzy nie chcą przyjść, bo nie wierzą w boga. Po prostu służebni szczebla krajowego wykluczają niewierzących, LGBT ze Wspólnoty.

W dodatku twierdzą, że to niewierzący rozbijają jedność Wspólnoty AA. Mnie się wydaje coś przeciwnego. To nie ja atakuję wierzących Alkoholików, to nie ja wydzwaniam do nich i nie zarzucam im burzenia jedności(choć to robią). To ja otrzymuję sporo telefonów z zarzutami rozbijania Wspólnoty, choć akurat działam w kierunku zachowania jedności.

Działania niosące posłanie AA i budujące jedność

A teraz o tym, co zrobiłem, aby we Wspólnocie była jedność osób niewierzących i wierzących. W marcu2019 zorganizowałem wraz z moją grupą macierzystą pierwsze „Warsztaty Duchowości” w Opolu. Przyjechało 300 osób. Spikerami były osoby niewierzące i wierzące. Już wtedy okazało się, że we Wspólnocie są osoby, które egzystują na obrzeżach Wspólnoty, bo nie po drodze im z jakimkolwiek bogiem. Ze względu na zainteresowanie warsztatami, organizatorzy 45-lecia AA w Polsce poprosili mnie zorganizowanie podobnych warsztatów podczas trwania zlotu. Podobnie, jak w Opolu – spikerami były osoby wierzące i niewierzące.

Podczas trwania warsztatów nastąpiła awaria prądu. Korzystając z przerwy aulę opuściła połowa zebranych. Większość opuszczających była zbulwersowana faktem, że można postawić 12 Kroków bez pomocy boga, jakkolwiek się go rozumie. Jeden z przyjaciół, przechodząc obok nas, powiedział złośliwą uwagę: „mówiliście, że boga nie ma, no to wam bóg zabrał prąd”. Po warsztatach jeden z uczestników zachowywał się agresywnie wobec jednego ze spikerów, bo twierdził, że chcemy wyrzucić boga ze Wspólnoty AA (co jest totalną bzdurą).

Grupa AA i strona internetowa

Po warsztatach podeszło do nas(spikerów) sporo osób dziękując nam, że pokazaliśmy, że we Wspólnocie AA są nie tylko wierzące osoby. Byli wdzięczni, że daliśmy im nadzieję na poznanie 12 Kroków bez udziału jakiegokolwiek boga. Z tego właśnie względu postanowiłem założyć stronę z tekstami o Wspólnocie AA, ale bez boga. Oczywiście dostęp do strony mają wszyscy zainteresowani, w tym wierzące osoby. Strona funkcjonuje pod adresem aawaa.pl

Postanowiłem też powołać do życia grupę online o nazwie AAwAA przeznaczoną dla wszystkich AA z ukierunkowaniem na Agnostyków, Ateistów i Wolnomyślicieli. Mityngi tej grupy odbywają się w czwartki o godz. 21.00 i są mityngami otwartymi, co oznacza, że każdy może na tym mityngu być. Działamy w zgodzie w Tradycją 1, 3 i 5 oraz koncepcją 4 i 12(gwarancja 3). Na mityngu są zarówno osoby niewierzące jak i wierzące. Prawie co tydzień mamy spikerów Agnostyków, Ateistów, jak i wierzących.

W latach 2020 i 2021 zorganizowałem kolejne Warsztaty Duchowości. W roku 2020 były to warsztaty „na żywo”, a tegoroczne – online. Na zeszłorocznych warsztatach jeden ze spikerów (ksiądz) wyraził pogląd, że na takich warsztatach powinna być przewaga spikerów wierzących, bo Polska jest krajem katolickim i to się wierzącym należy!

Mniejszość – Rozbicie grupy w imię obrony boga

W roku 2021 jeden z uczestników mojej dotychczasowej grupy macierzystej w Opolu sprzeciwił się umieszczeniu na ulotce słów: „Agnostycy, Ateiści, Wierzący, Wolnomyśliciele” (porządek alfabetyczny). Stwierdził, że ta grupa nie jest grupą agnostyczną i doprowadził do rozłamu w grupie. Musiałem prosić grupę AAwAA, aby zgodziła się być organizatorem III Warsztatów Duchowości. Przez taką postawę jednego członka grupy odeszło z niej kolejne dwie osoby. To są osoby wierzące! Nie podobało im się postępowanie jednego krwawiącego diakona, który w imię walki z niewierzącymi rozbił grupę.

Mniejszość AA

Wierzący twierdzą, że bez boga (oczywiście ich boga – katolickiego) nie można trzeźwieć. Niewrzące osoby są z góry skazane na porażkę. Idąc tym tokiem rozumowania łatwo dojść do wniosku, że niewierzących powinno się spalić na stosie (ulubiona rozrywka kleru katolickiego) – niech się nie męczą, bo i tak nie wytrzeźwieją.

Reasumując: nie chodzi mi o treść broszury, bo tą dobrze znam. Chodzi o fakt samego wydania tej broszury w Polsce, aby faktycznie pokazać, że w naszej Wspólnocie faktycznie panuje równość, a nie jest ona tylko pustym sloganem głoszonym przez wierzących, dopóki nie napatoczy się jakiś głupek twierdzący, że nie ma boga i nie wierzy w nadprzyrodzone siły i cuda. Niestety dochodzę do smutnego wniosku, że polskojęzyczna Wspólnota AA jest prokatolicka. I to wierzący w imię swojej wiary są gotowi zniszczyć jedność Wspólnoty, byleby tylko nie pokazać, że można trzeźwieć bez boga. Takich, jak piszący te słowa trzeba zniszczyć, bo inni mogą iść w jego ślady i może się okazać, że faktycznie boga nie ma i co tu robić w niedzielne przedpołudnia i święta?

Dobrze, że są takie strony, jak wspomniana www.aawaa.pl, ale też www.agnostica.org, czy https://aaforagnostics.com/. Kto zna język angielski może uczestniczyć w mityngach dla Agnostyków, Ateistów w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie.

Bogdan z Opola