Bogdan z Opola

Agnostyk – Krok 6

Agnostyk – Będąc gotowym do zmian w moim życiu zacząłem je wprowadzać.

AA – Staliśmy się całkowicie gotowi, żeby Bóg usunął wszystkie te wady charakteru.

Agnostyk. Gdybym Program Dwunastu Kroków rozumiał dosłownie, czyli tak jak go opisuje Bill Wilson, to przy tym Kroku musiałbym napisać, że stanąłem przed wyborem: zmieniać życie, czy nie.

Ja jednak stałem się gotowy na zmiany już w trakcie Kroku Piątego. Mało, że stałem się gotowy – pragnąłem tego, bo nie chciałem już podejmować decyzji, które doprowadziły mnie do alkoholizmu i nie dawały żadnej nadziei na przyszłość.

Znałem już swoje wady, więc postanowiłem im się przyjrzeć, aby poznać mechanizmy ich powstawania i skutków jakie niosły, gdy ich używałem. Efekt był porażający, bo doszedłem do wniosku, że muszę bardzo wiele zmienić w sobie.

Po pierwsze musiałem nauczyć się akceptować wszystko to, co mi się przydarzało. Musiałem również przestać uważać się za najmądrzejszego i zaakceptować fakt, że nie zawsze jestem najmądrzejszy. Musiałem zacząć używać pokory i tolerancji.

Początki były oczywiście trudne, bo używając wad żyje się łatwiej. Mniej jest potrzeba wysiłku, bo często żyje się kosztem innych. Na szczęście umiałem już wtedy medytować i to pomagało mi osiągnąć coraz większy spokój. Wiedziałem, że efektów mogę się spotykać tylko w przypadku, gdy będę konsekwentny w swoich działaniach. Dlatego co wieczór stawiałem Krok 6, 10 i 11, a w ciągu dnia starałem się realizować Krok 7.

Musiałem też znaleźć odpowiedz na pytanie: ”kim jestem”. Nie chodzi o narodowość, o wykształcenie, o płeć. Jestem człowiekiem – to jedno wiedziałem. Reszta musiała być poszukiwaniem.

Bardzo pomogło mi poznanie i stosowanie 6 wyzwalających działań. To zazębiające się postępowania. Na przykład gdy będę z empatią podchodził do ludzi, to powinienem również odpowiednio się zachowywać, bo inaczej zniszczę efekt empatii.

W końcu zaczęło to przynosić efekty. Systematyczność zawsze przyniesie pozytywny skutek. Nie tylko ja zauważyłem moją zmianę, bo i moi bliscy również. Ponadto mnie zaczęło się bardziej luksusowo żyć.

I dlatego cały czas poszukuję nowych dróg rozwoju i będę to robił do końca mojego czasu w ziemskiej powłoce, a potem w sferze niematerialnej.

Agnostyk, Ateista – czytaj również inne interpretacje Kroków. Czytaj też stronę aaagnostica.