Artykuły

12 mądrych rzeczy

W ciągu ostatnich kilku lat jednym z obszarów, na których oparłem swój proces zdrowienia, jest trzeźwość emocjonalna. To temat, który mnie pasjonuje. Książka: „12 Mądrych Rzeczy do Zrobienia gdy Alkohol i Narkotyki Odeszły; Wybieranie trzeźwości emocjonalnej poprzez samoświadomość i właściwe działania”

…jest najlepszym podręcznikiem jaki znam, pomocnym w zrozumieniu trzeźwości emocjonalnej i uzyskaniu zestawu narzędzi  przydatnych w 12-Krokowym programie zdrowienia.
Wielu z nas osiąga ten etap, w którym mamy sponsora, pracujemy nad 12 Krokami i osiągnęliśmy kilka lat solidnej trzeźwości. Następnie zadajemy sobie pytanie: „W którą stronę teraz mam iść, by nadal się rozwijać?” Chciałbym polecić Wam zbadanie tematu trzeźwości emocjonalnej, to może być wspaniały sposób na wzbogacenie trzeźwego życia. Moja osobista podróż, doprowadziła mnie do książki „12 Mądrych Rzeczy”. Jest to, moim zdaniem, przełomowa, ważna, a zarazem praktyczna i łatwa do czytania pozycja, zawierająca bogactwo informacji, z których możesz korzystać na co dzień. Co najważniejsze, nie jest to po prostu przepakowanie istniejących koncepcji AA i podanie ich z innym „nastawieniem”. Jest to unikalna książka, wspomagająca program 12 Kroków.

Berger jest weteranem wojny w Wietnamie. Przed, podczas i po Wietnamie zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wrócił do zdrowia od 1971 roku. Ma tytuł doktora psychologii klinicznej i praktykę terapeutyczną. Wspominam o pochodzeniu autora, ponieważ wierzę, że połączenie jego osobistych doświadczeń, wiedzy o AA i profesjonalnego treningu psychologicznego pozwala mu zająć się tematem trzeźwości dogłębnie i rzeczowo.

Trzeźwość (niezależność/dojrzałość) emocjonalna polega na osiągnięciu równowagi psychicznej w życiu. Osiąga się to poprzez zmniejszenie zależności naszego samopoczucia od innych ludzi, miejsc i rzeczy. Książka jest przewodnikiem, który pomaga w dojściu do tego celu. Prowadzi nas przez ćwiczenia w dwunastu obszarach, które mogą doprowadzić do zrównoważonego stylu życia.

Mnie, zasady jakie przyswoiłem dzięki tej lekturze, znacznie pomogły w Krokach 4-7. Pracując nad nimi kilkakrotnie wcześniej poznałem moje wady. „12 Mądrych Rzeczy” pomogło mi zidentyfikować główne źródła tych wad. Były to: brak emocjonalnej niezależności, ciągłe wysiłki by wszystko kontrolować i mieć zawsze rację, by wszystko szło po mojej myśli i by zmuszać świat do bycia idealną planetą kontrolowaną przez Archera Voxxa.

12 mądrych rzeczy…

Oto przegląd najważniejszych tez książki i zawartych w niej informacji: Na wstępie mamy definicję trzeźwości emocjonalnej i korzyści z niej wynikających. Wprowadzenie zawiera też trzy ważne i bardzo interesujące obszary, które stanowią podstawę zrozumienia 12 Mądrych Rzeczy:

1. Zróżnicowanie emocjonalne – jest to koncepcja, której zrozumienie zajmuje chwilę, ale kiedy się tak stało, okazało się dla mnie prawdziwym  objawieniem, które utorowało mi drogę do zupełnie nowego spojrzenia na siebie. Kluczowe jest tu pojęcie czym jest „fałszywe ja” i „prawdziwe ja” oraz dlaczego ludzie, którzy próbują żyć życiem kierowanym przez perfekcjonistyczne, idealne  „fałszywe ja”, tworzą niezdrowe związki  emocjonalne. Nie mogę poświęcić temu tematowi należytej uwagi w tej krótkiej recenzji. Muszę zakończyć stwierdzeniem, że koncepcja zróżnicowania emocjonalnego jest fascynująca i pożyteczna.

2. List Billa Wilsona. W tej części Wstępu Berger omawia list Billa Wilsona do biuletynu Grapevine z 1958 r. W tym liście Bill sugeruje, że trzeźwość emocjonalna powinna być kolejną granicą, do której AA powinna dążyć. Jak zauważa Berger, po raz pierwszy w literaturze ktoś wyraził koncepcję trzeźwości emocjonalnej.  Jednym z moich ulubionych fragmentów tego listu jest: „Nagle zrozumiałem, o co chodzi. Moją wadą była zawsze zależność – prawie absolutna zależność – od ludzi lub okoliczności, które zapewniły mi prestiż, bezpieczeństwo itp. Nie zdobywając tych rzeczy, zgodnie z moimi perfekcjonistycznymi marzeniami i żądaniami, walczyłem o nie.  A kiedy przegrywałem, przychodziła depresja.”

3. Analiza listu Billa. Następnie, dalej w ramach wstępu, Berger analizuje treść listu i to co z niego wynika. Kiedy czytałem ten list i analizę Bergera, zobaczyłem, że Bill sugeruje AA bardziej zaawansowany, naukowy sposób radzenia sobie z aspektem „obsesji” umysłu (opisanym tylko krótko w Wielkiej Księdze). Bill korzystał z psychoterapii, aby poradzić sobie z ciągłym niepokojem i być może niektóre z jej koncepcji wpłynęły na jego myślenie o tym, w jaki sposób AA powinno dojrzewać?

12 mądrych rzeczy…

Większa część książki (90%) poświęcona jest dyskusji na temat dwunastu narzędzi, 12 mądrych rzeczy, które można zrobić dla siebie by poprawić stan trzeźwości emocjonalnej. Berger nazywa je „mądrymi rzeczami”, ponieważ ludzie mądrzy, o wysokim poczuciu własnej wartości i dużej odporności psychicznej przestrzegają następujących zasad:

1. Poznaj siebie – naucz się koncentracji. 2. Nie pozwalaj innym kreować twojego życia. 3. Nie bierz wszystkiego do siebie. 4. Zaakceptuj rzeczywistość taką jaka ona jest. 5. Sprawdź czy postępujesz uczciwie. 6. Przestań naciskać na innych, by się zmieniali, zamiast tego próbuj sam się zmieniać. 7. Rozwijaj zdrowe spojrzenie na siebie samego, swoje uczucia i motywy emocjonalne. 8. Doceniaj to, co jest. 9. Pocieszaj się, gdy czujesz się zraniony lub rozczarowany. 10. Używaj wartości etycznych, jako osobistego kompasu, by kierować swoim życiem. 11. Traktuj napięcia w związkach jak paliwo do rozwoju osobistego. 12. Pamiętaj, że domniemany „problem” nie zawsze jest problemem prawdziwym.

Książka ta jest bardzo przydatna w dalszym etapie pracy z podopiecznym, po tym, jak przeszliśmy już przez 12 Kroków AA. Jest również chętnie używana we wspólnocie Al – Anon, ponieważ stosowanie tych zasad skutecznie zmniejsza obsesyjne myślenie i objawy współuzależnienia.

Autor recenzji: Archer Voxx – jest pisarzem, spikerem i rzecznikiem poszanowania praw osób świeckich w AA. Napisał dwie książki, które są używane w społeczności AA jako lektura uzupełniająca.

Polecam też inne artykuły na tej stronie, oraz wpisy w języku angielskim