Świeckie AA

Broszura AA dla Agnostyków – lata 70

Broszura AA dla Agnostyków – Słowo „Bóg” pojawia się 281 razy na 164 stronach Wielkiej Księgi. W rezultacie walka o uczynienie Anonimowych Alkoholików bardziej dostępnymi dla niewierzących ciągle trwa.

Broszura AA dla Agnostyków – Propozycja wydania broszury „zatwierdzonej przez Konferencję” dla agnostyków i ateistów w AA została po raz pierwszy przedłożona służbom w 1975 roku. Niejaki Al L. z Florydy, napisał list do Zespołu Powierniczego ds. Literatury, w którym poprosił o rozważenie opublikowania takiej pozycji. (Rada Powierników składa się z 14 alkoholików i 7 niealkoholików. Są oni głównymi planistami i administratorami ogólnej polityki i finansów AA)

Oto, co Al napisał do powierników: „Jestem szczęśliwym, trzeźwym alkoholikiem i nieagresywnym agnostykiem. Wiem, że wielu niewierzących tęskni za łodzią AA, w której byliby mile widziani. Słowo „Bóg” ich przeraża, zanim dowiedzą się, że duchowe przekonania i brak wiary w religijnego Boga nie musi nas pozbawiać dobrodziejstw Wspólnoty. Czy jest możliwe, aby służby AA wydały broszurę napisaną specjalnie specjalnie dla nas, agnostyków i ateistów. Nie mam tu na myśli Rozdziału IV Wielkiej Księgi, My Agnostycy – on nie ma sensu. Nigdy nie miał …

Zostaw to Bogu

Wielu agnostyków uważa, że AA, z tym całym swoim „Zostaw to Bogu”, „Tym kimś jest Bóg, obyś go znalazł teraz”, jest słabo zawoalowaną próbą wepchnięcia nam „religii” do głów. Wy i ja oczywiście wiemy, że tak nie jest… Ta broszura nie powinna sugerować, że ​​„Bóg” i tak do ciebie przyjdzie lub, że w końcu i ty się zmienisz i zaczniesz wierzyć w moc modlitwy. Rozum, zdrowy rozsądek i oddanie AA utrzymują mnie w trzeźwości – nie sądzę, aby inne, niereligijne osoby potrzebowały tego typu manipulacji”. Oczywiście list Ala brzmi bardzo sensownie.

Ludzie niewierzący nigdy nie byli traktowani fair. W końcu, co agnostyk ma robić, gdy widzi, że interwencyjny Bóg pojawia się w sześć razy w 12 Krokach? Jak ma się czuć, kiedy mityng – w piwnicy kościoła – kończy się Modlitwą Pańską? Witamy w AA, bądź silny.

Al prosi o broszurę, która odrzuca tezę, że Bóg jest niezbędny do wyzdrowienia. Chodzi mu o to by ta lektura potwierdzała wprost, że agnostycy i ateiści mogą i, dość często, osiągają i zachowują trzeźwość w AA – bez Boga.

Broszura dla Agnostyków – na początku było miło

Trzeba przyznać, że Zespół był otwarty na ten pomysł, przynajmniej początkowo. Powiernicy uznali, że propozycja Ala jest na tyle ważna, że ​​w lutym 1976 r. powołali podkomisję do zbadania sprawy. „Zalecono by ewentualność opracowania takiej broszury dla agnostyków została przeanalizowana przez podkomisję składającą się z Eda S. i Pauli C.”

Nic nie wiemy o Edzie i Pauli, poza tym, że byli zaangażowani i pracowici. Wykonali zadanie w cztery miesiące i w lipcu 1976 r. przedłożyli wstępny raport, zdecydowanie zalecając jej publikację.

Oto rekomendacje ich raportu podzielone na trzy części:

Część A:

Broszura dla agnostyków i ateistów powinna być skompilowana z wykorzystaniem głównie istniejących materiałów AA na ten temat.

Jest to pozycja niezmiernie potrzebna, aby pokazać nowicjuszom i wszystkim innym, że Wspólnota, wbrew pozorom, nie jest ani sekciarska, ani religijna, że jest otwarta dla alkoholików o różnych poglądach. Liczba ludzi, którzy potrzebują programu AA, lecz są zniechęceni jego teizmem, może być bardziej znacząca, niż się przypuszcza.

Rozdział „Do Agnostyków ” w Wielkiej Księdze jest dobry na początek, ale potrzeba więcej materiałów, aby ich zapewnić, że są pełnoprawnymi członkami Wspólnoty, a nie dewiantami. Książka ta pomoże także wierzącym w Boga w lepszym zrozumieniu własnych wartości duchowych, a także w rozwinięciu tolerancji i zrozumienia dla wielu nowych osób w AA. Potwierdzałaby w jasny i zwięzły sposób, że „jedynym wymogiem członkostwa w AA jest chęć zaprzestania picia” oraz że nasi założyciele nigdy nie uważali duchowych przekonań alkoholika za istotne i niezbędne dla osiągnięcie szczęśliwej trzeźwości.

Część B:

Projekt powinien rozpocząć się jak najszybciej. Podkomisja zbierze materiał z istniejącej literatury, w tym z Grapevine. George Gordon (przewodniczący powierniczego Zespołu ds. Literatury) i Al L. będą służyć jako konsultanci. Jeśli broszura dla agnostyków i ateistów nie osiągnie celów wymienionych powyżej, jej dodruk zostanie wstrzymany.

Część C:

Ta broszura nie należy do kategorii literatury „dla specjalnej grupy alkoholików”. Sprawa dotyczy fundamentalnego problemu, który doprowadził do błędnego postrzegania AA na całym świecie.

Ten ostatni punkt jest bardzo ważny. Mówi, że celem nie jest zrobienie jakiegoś specjalnego miejsca w AA dla agnostyków i ateistów w AA, tak to jest w przypadku mityngów dla ludzi młodych lub naszych przyjaciół LGBT. Raport stwierdza, że trzeźwość jest rzeczywiście możliwa w AA bez interwencji Boga, a ateiści i agnostycy mogą uczestniczyć w AA jako „pełnoprawni członkowie, bez żadnych warunków wstępnych”. To niby oczywiste, ale spróbuj to powiedzieć, nawet dziś, niektórym „bardziej religijnym członkom AA”!

W sierpniu 1976 r. powierniczy Zespół ds. Literatury powierników dokonał przeglądu dwustronicowego raportu. Zasugerował, aby podkomisja teraz bardziej szczegółowo opracowała wersję zaleceń i przedstawiła ją do zatwierdzenia Komisji Delegatów Konferencji ds. Literatury w 1977 r. I tutaj niestety światło zamienia się w ciemność. Komisja przejrzała poprawiony raport w październiku 1976 roku. I odrzuciła go! Co więcej, Zespół ds. Literatury dokonał zwrotu o 180 stopni. „Postanowił nie prosić Komisji Konferencji w 1977 r. o ponowne rozważenie wydania tej broszury”.

Broszura AA dla Agnostyków

Konferencja Służby Ogólnej/Krajowej spotyka się raz w roku przez tydzień, każdej wiosny. Składa się z: delegatów z 93 Regionów w USA i Kanadzie, członków Rady Powierników, osób zarządzających i niektórych pracowników spółek GSO i Grapevine. Działa jako aktywny głos i zbiorowe sumienie Wspólnoty. Oficjalna literatura AA musi być „zatwierdzona przez Konferencję”.

Raport podkomisji zaginął! Do dziś, nawet po „wyczerpujących poszukiwaniach”, nie odnaleziono jego kopii. Podejmowaliśmy wysiłki zmierzające do wydania broszury dla agnostyków w AA do lat 90-tych i trwają w nowym tysiącleciu. Konferencja SK w 2013 roku odrzuciła kolejną pozycję zatytułowaną „AA – Wspólnota Duchowa Nie Religijna” i skierowała sprawę do dalszego rozpatrywania w 2014 roku. Może to zrobią w 2014 roku? Wałkujemy temat w końcu już przez czterdzieści lat. Jedno jest pewne: będziemy Was informować.

Bądźmy silni!

(Nie zrobili. Dopiero w 2018 roku Wspólnota USA i Kanady wydała dwie pozycje dla Agnostyków. Były to: „Słowo Bóg”, zawierające historie osobiste alkoholików z Wielkiej Brytanii. „Jeden Wielki Namiot” z doświadczeniami przyjaciół amerykańskich. dop. tłum.)

O Autorze:

Roger C., jest współzałożycielem i administratorem portalu AA Agnostica. Przez 10 lat istnienia tej strony opublikowano tam ponad 680 artykułów. Napisali je ateiści i agnostycy, członków AA z różnych krajów świata.

Komentarze pod artykułem:

Członkowie AA naprawdę nie spieszą się by pokazać agnostykom, że są mile widziani. Mimo wielokrotnych zapewnień Billa o poszerzaniu wejścia, wspólnej odpowiedzialności, jedynym warunku przynależności …. itp. Strach blokuje działanie. Jeśli bowiem okaże się, że można trzeźwieć bez Boga, to podstawowe założenia Wielkiej Księgi legną w gruzach.

Pamiętajmy jednak, że te założenia mają już prawie 100 lat. Obecnie w większości krajów Europy odsetek ludzi świeckich, o liberalnych poglądach dawno przekroczył 50 %. Wielu młodych szukających pomocy alkoholików odpycha od Wspólnoty AA jej słabo maskowana religijność.


Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wspomnieć o braku wiary w Boga na mityngu, to pewnie usłyszałeś: „To Bóg robi dla ciebie to, czego nie mogłeś zrobić sam ” lub „To jest Bóg, do cholery”. Bycie ateistą na mityngu AA jest jak bycie bękartem na zjeździe rodzinnym.

Mimo podejmowanych pewnych kroków reformatorskich tradycyjne AA ciągle stoi na stanowisku obrony fundamentalnych, religijnych dogmatów. Dominują w nim zachowania typowe dla kultów religijnych, konformizm, nietolerancja, antyintelektualizm i brak nadziei na trzeźwe życie bez Boga.

Broszura AA dla Agnostyków – tłumaczenie za zgodą autora; Podtytuły pochodzą od redakcji.

Czytajcie inne artykuły na tej stronie i na aaagnostica.