ArtykułyŚwieckie AA

AA Agnostica – cele i powody powstania

AA Agnostica – cele i powody powstania. W tym tygodniu strona internetowa AA Agnostica ma osiem lat! O tym, jak jest ona dynamiczna i żywa, niech świadczy fakt, że w tym czasie opublikowaliśmy na niej, licząc dzisiejszy post, 522 artykuły. To średnio jeden i jedna czwarta każdego tygodnia. Przez osiem lat.

AAAgnostica
strona AAAgnostica

Jak ujął to nasz przyjaciel, Bob K., w niedawnym artykule „Niezamierzone konsekwencje”: „Mieliśmy autorów z Anglii, Irlandii, Polski, Australii i Skandynawii oraz ze wszystkich części Kanady i Stanów Zjednoczonych. Każdy z artykułów był niezwykły, a wpływ strony internetowej jest trudny do przecenienia, […] AA Agnostica bardzo szybko przekształciła się w centrum międzynarodowego ruchu osób o świeckich poglądach, będących jednocześnie członkami Anonimowych Alkoholików”.

I chociaż w pewnym momencie, w 2015 r. rozważaliśmy jej zawieszenie, nasza praca trwa. AA Agnostica ma dwa powiązane cele. Po pierwsze, ma to być głos dla agnostyków, ateistów i wolnomyślicieli. Kluczową sprawą w procesie zdrowienia jest poczucie, że „nie jesteś sam”. Nie-teiści często czują się lekceważeni, ignorowani, a nawet odrzucani na tradycyjnych mityngach AA. Często nie możemy być szczerzy, mówiąc na temat naszej wiary lub jej braku, i prawdę mówiąc, ta niemożność jest poważną przeszkodą w trzeźwieniu.

W AA jest o wiele za dużo Boga. Słowo „bóg”, różnie odmieniane, jest użyte 281 razy na pierwszych 164 stronach Wielkiej Księgi oraz w sześciu z dwunastu Kroków. Rozdział V Wielkiej Księgi „Jak to działa”, często czytany na początku mityngów AA, zawiera 12 Kroków i akapit za nimi kończący się twierdzeniem, że jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu i utrzymaniu trzeźwości, „Bóg mógłby i zrobiłby to, gdyby Go poszukiwano”. Jakby tego było mało, wiele mityngów w Ameryce Północnej kończy się Modlitwą Pańską. Twierdzenie, że AA jest stowarzyszeniem „duchowym, nie religijnym”, to ignorancja lub hipokryzja.

AA Agnostica – cele i powody powstania…..

I jeszcze jedno: sprawa siły wyższej. Podczas swych pierwszych dni w AA słyszysz, że możesz wybrać własną siłę wyższą – nawet klamkę, jeśli chcesz – faktem jest jednak, że z czasem oczekuje się, że zrozumiesz, że to Bóg jest tą mocą. Wiesz, ten, który „mógłby i chciałby, gdyby Go szukano”. Bóg chrześcijański, antropomorficzne, męskoosobowe, interwencyjne bóstwo. A jeśli nie zdołasz dojść do wiary w takiego Boga, cóż- prawdopodobnie wrócisz do picia i sam się zabijesz. Takie jest tradycyjne AA.

Niektórzy z nas, agnostyków i ateistów, mogą tolerować wszystkie powyższe zachowania i uczestniczyć w tradycyjnych mityngach (trzymamy się za ręce, ale raczej nie odmawiamy Modlitwy Pańskiej), ale są też tacy, którzy po prostu nie mogą lub nie chcą tego robić.

Nikt niewierzący nie powinien być zmuszany do uczestniczenia w tradycyjnych mityngach AA, co jest potwierdzone decyzją sądu w Stanach Zjednoczonych, a o której można przeczytać tutaj, klikając na link: sądy, AA i religia.

Dlatego w pełni popieramy Byrona Woodsa, który stracił pracę, ponieważ jako ateista odmówił udziału w spotkaniach AA. Możesz o tym przeczytać tutaj: „Walka pielęgniarza, ateisty z obowiązkiem uczestnictwa w mityngach AA odbędzie się przed Trybunałem Praw Człowieka”.

(Oba linki do wspomnianych tekstów są dostępne w oryginalnym artykule: The Purpose of AA Agnostica. W USA i Kanadzie sądy skazują oskarżonych o różne wykroczenia, popełnione pod wpływem alkoholu, na obowiązkowe uczestnictwo w kilku/kilkunastu mityngach AA. W przypadku osób o poglądach ateistycznych, sądy wyższych instancji niekiedy uchylają takie wyroki, z powodu religijnego charakteru mityngów. To ciekawostki prawno-religijne, u nas raczej niespotykane, ale warto to wiedzieć- dop. W.)

AA Agnostica – cele i powody powstania……

To dlatego tekst „O nas” umieszczony na stronie głównej AA Agnostica zaczyna się od słów: „AA Agnostica jest pomocną dłonią wyciągniętą do alkoholika, który zwraca się do Anonimowych Alkoholików i odkrywa, że ​​przeszkadzają mu tam treści religijne obecne na wielu mityngach”.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy opublikowaliśmy łącznie 62 artykuły. Zostały one napisane przez około 40 różnych autorów, głównie z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i jednego z Polski. Obejmują one bardzo wiele tematów, w tym recenzje książek, rozwój ruchu skupiającego osoby świeckie w AA, dzielenie się doświadczeniem, siłą i nadzieją, wskazują wiele dróg do trzeźwości. To ważny głos dla nie-teistów we wszystkich częściach świata.

Zdecydowanie najpopularniejszy artykuł z ostatniego roku został opublikowany w zeszłym tygodniu. Jest to recenzja książki „Bądź trzeźwy bez Boga”. To świetna książka! I choć nie jest to tekst „zatwierdzony przez Konferencję”, to zdecydowanie jest on „zatwierdzony przez AA Agnostica”.

Oczywiste jest, że współzałożyciel AA, Bill Wilson, uważał, że najważniejszą zasadą AA jest integracja, włączanie, inkluzja. Nie bóg, nie program 12 Kroków. Włączanie! Zgadzamy się z tym twierdzeniem. I to jest drugi cel AA Agnostica.

Wiele razy Bill mówił o tym by AA było bardziej inkluzywne, włączające. W roku 1965, trzydzieści lat po powstaniu AA, zaczął obawiać się, że nasza społeczność zmierza w złym kierunku. Na Konferencji w Nowym Jorku powiedział: „Po prostu mamy takie przekonania, że jeżeli coś działa na nas dobrze, to zakładamy, że znamy całą prawdę. Jeśli rozwija się w nas ta arogancja, z pewnością stajemy się agresywni. Domagamy się, by inni się z nami zgadzali. Odgrywamy rolę Boga. To nie jest dobry dogmat. To bardzo zły dogmat. Taka postawa może być szczególnie destruktywna dla AA”.

AA Agnostica – cele i powody powstania

Bill chciał dla AA polityki włączania, integracji! Później, tego samego roku, na Międzynarodowej Konwencji AA, która odbyła się w Maple Leaf Gardens w centrum Toronto, ogłosił Deklarację Odpowiedzialności:

„Jestem odpowiedzialny. Gdy ktokolwiek gdziekolwiek potrzebuje pomocy, chcę, aby napotkał wyciągniętą ku niemu pomocną dłoń AA. I za to jestem odpowiedzialny”.

Zainspirowane tym zdecydowanym pragnieniem integracji agnostyczne grupy AA niezmiennie kończą swoje mityngi tą deklaracją.

Zauważmy teraz ważną rzecz: AA w ciągu ostatniego roku lub dwóch dokonali prawdziwego postępu.

W zeszłym miesiącu AA World Services opublikowało książkę z szesnastoma wystąpieniami Billa na Konferencjach Krajowych (w tym z jego przemówieniem w 1965 roku). Jej tytuł to „Nasza Wielka Odpowiedzialność Wybór Wystąpień Billa W. na Konferencjach Służby Ogólnej 1951–1970”.

A czym jest „nasza wielka odpowiedzialność”, za co mamy być odpowiedzialni? Mówiąc krótko, chodzi właśnie o integrację. Jak pisze redaktor książki: „Bill koncentruje się na integracji i przypomina nam, że jesteśmy różnymi ludźmi i często widzimy rzeczy na różne sposoby”.

Tak właśnie jest.

AA Agnostica – cele i powody powstania

Kolejny krok naprzód: w kwietniu 2018 Konferencja Służb Ogólnych USA zagłosowała za wydaniem brytyjskiej broszury, „Słowo Bóg: agnostycy i ateiści w AA”. Broszura nie jest może idealna, ale jest w niej kilka świetnych artykułów, z których trzy można zobaczyć tutaj, klikając frazę słowo Bóg.

I wreszcie, jesienią ubiegłego roku, podjęto kolejny ważny wysiłek włączenia ateistów, agnostyków do AA. Mowa tu o publikacji AA Grapevine, książce „One Big Tent” (Jeden Wielki Namiot).

Niewierzący członkowie AA dzielą się tu swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją.

Począwszy od 2014 r. AA Agnostica i autorzy tu publikujący podjęli ogromny wysiłek, aby opublikować tę książkę. Wszystko zaczęło się od artykułu Lifa-j we wrześniu 2014 roku „Książka Grapevine dla ateistów i agnostyków w AA”.

Znajdują się tu 43 artykuły nie-teistów. Są to wszystkie teksty, które zostały opublikowane przez ostatnie lata w Grapevine, najwcześniejszy pochodzi z 1964 roku. Możemy przeczytać recenzję i historię powstania tej pozycji, napisaną przez Thomasa B, pisarza, który ciężko pracował nad tym, by została wydana.

A co to za tytuł, o co chodzi z tym „jednym wielkim namiotem”? Chodzi oczywiście o integrację. Chociaż osiągnięto pewien postęp w tej sprawie, do sukcesu jest jeszcze daleko. Anonimowi Alkoholicy muszą przestać zachowywać się tak, jakby byli chrześcijańską organizacją z lat trzydziestych XX wieku. Tylko wtedy będą mogli powiedzieć, że są „dla każdego, kto gdziekolwiek potrzebuje pomocy” i w pełni wziąć odpowiedzialność za proces włączania do Wspólnoty wszystkich alkoholików, którzy tego potrzebują.

Zadanie na teraz to prowadzenie portalu AA Agnostica przez kolejne dwa lata, aż do połowy czerwca 2021 roku. Wtedy będziemy mieć dziesięć lat!

A nasz cel pozostaje taki sam: zapewnić głos ateistom, agnostykom i pracować na rzecz pogłębiania procesu włączenia nas do AA, tak aby pewnego dnia rzeczywiście traktowano nas z należnym szacunkiem.

Ta walka trwa od dłuższego czasu. Już w lipcu 1976 r. dwóch członków Komisji Literatury AA próbowało – oczywiście bezskutecznie – doprowadzić do wydania przez AA WS broszury dla agnostyków i ateistów. Dlaczego? Jak pisali, taka broszura „jest potrzebna, aby zapewnić niewierzących, że są pełnoprawnymi członkami Wspólnoty AA, a nie dewiantami”.

AA Agnostica – cele i powody powstania

AA najwyraźniej potrzebuje dojrzewać trochę dłużej, moi przyjaciele. Na przykład po to, by zrozumieć, że nie ma takiej możliwości, by nazywać się stowarzyszeniem „duchowym nie religijnym” tak długo, dopóki wiele mityngów kończy się Modlitwą Pańską.

Z poczucia absolutnej konieczności wielu z nas – w tym nasza AA Agnostica – próbuje Wspólnotę do tego procesu dojrzewania zachęcić i jej w tym pomóc.

Pod koniec wspomnę jeszcze o dwóch innych stronach internetowych, które mają te same cele, co AA Agnostica i wykonały kilka niesamowitych prac w tej materii na przestrzeni lat, są to: AA Beyond Belief i Rebellion Dogs Publishing.

Więc, czy odniesiemy sukces?

Cóż, jak kiedyś ujął to nasz drogi przyjaciel Joe C: „Moje przewidywania są takie, że jeśli AA się nie zmieni i w szerszym stopniu nie otworzy na proces integracji, to w naszą setną rocznicę będziemy społecznością mężczyzn i kobiet o takiej samej randze i znaczeniu jak menonici: uroczą, nieszkodliwą i nieistotną”.

Idziemy dalej …

Roger C. jest administratorem strony AA Agnostica.

Tłumaczenie za zgodą autora, nieautoryzowane,

Przeczytaj też inne teksty na stronie. Na przykład ten. A tu jest link do opisanej strony